Közterületi térfigyelő rendszerek tervezési, telepítési és üzemeltetési ismeretek II. rész


A GeoVision Hungária Kft. tavaly őszi szakmai képzése a közéri térfigyelő rendszerekhez kapcsolódó tudnivalókról szólt. Előző cikkünkben részletesebben taglaltuk a jogi, szabályozási kérdéseket, és kitértünk a  ki, mit, mikor, hova és miért szerelhet témakörökre . Nézzük akkor a továbbiakban a gyakorlati teendők kronológiáját.

Közterületi térfigyelő rendszerek tervezési, telepítési és üzemeltetési ismeretek II. rész Forrás: GeoVision H. Kft
Vezeték nélkül, de hogyan kezdjem el?

Nézzük  akkor először vezeték nélküli jelátvitel témakörét. Első kérdés a vezeték nélküli jelátvitel esetén, hogy mikor nem kell engedély? Olyan rádióalkalmazások esetén, amelyek nem igényelnek frekvenciakijelölési határozatot, rádióengedélyt vagy hatósági regisztrációt. Az egyedi engedélyezési kötelezettség alóli mentesség egyúttal a frekvenciadíj alóli mentességet is jelenti.

Vezeték nélküli rendszerek telepítése előtt szinte elengedhetetlen feltétel a helyszíni szemle és a távolságok ismerete. Ez segít hozzá a megfelelő eszközök kiválasztásához. Tervezésnél és telepítésnél pedig a következő szempontokat vegyük figyelembe. Rádióhullámok terjedésénél két pont között számolni kell az úgynevezett Fresnel-zónával, így lehetőleg olyan helyre telepítsük eszközeinket, ahol ebbe a zónába semmilyen tereptárgy nem lóg bele és a későbbiekben sem fog. Felmérésnél vegyük figyelembe az alábbiakat: készítsünk fényképet arról, amit az antenna „látni” fog. Tehát nem elég a földről felmérni, fel is kell oda menni, ahova majd az antennát szereljük. Nem mindegy, hogy télen vagy nyáron végezzük a felmérést, hiszen télen lehet, hogy megvan két pontunk között a szabad rálátás, de számolnunk kell az évszakok váltakozásával, mikor is a növényzet kilombosodik. A szerelés környezetét is érdemes lefotózni és dokumentálni, hogy az antennatartó szerkezet és az antennák kiválasztása a tervezéskor jól sikerüljön, ne okozzon későbbi meglepetést. Érdemes időt szakítani a helyi viszonyok felmérésére, azaz ki és milyen frekvenciát használ a környéken (szolgáltatók, kisebb pont-pont kapcsolatok, stb.). A kamera választást is érdemes előre megtenni, ahhoz lehet igazítani mind a megfelelő tápellátást, mind az átviteli sávszélességet (1,3 Mpixel vs 12,0 Mpixel). Fontos felmérni, hogy miként lehet majd a felszerelt antennákat leföldelni, továbbá érdemes olyan helyet választani az antennáknak, amit később könnyen meg lehet közelíteni karbantartás végett.

„Mire figyeljünk tervezéskor?”

Nézzük akkor a fontosabb szempontokat. Amikor a kamerák átviteli sávszélességét méretezzük, hagyjunk a rendszerben tartalékokat. Tápellátást illetően válasszuk a közös tápellátást és figyeljünk a túlfeszültség védelemre, illetve a kellő idejű szünetmentesítésre. Az antennák szempontjából kiemelten fontos a földelés, ehhez szükség lesz megfelelő aljzatra, dugóra és kábelre. Továbbá megfelelő nyereségű antennát válasszunk, és ne csak a túl gyenge antennát kerüljük, hanem a feleslegesen nagyot is, mivel ha túl erőset alkalmazunk, akkor zavarhatják is egymást. Vegyük figyelembe azt is, hogy egy antenna egy adott középfrekvenciára van hangolva, ezért nem mindegyik frekvencián fogja nyújtani a maximális átvitelt. Egy berendezés digitális rádiójára is igaz, hogy nem  fog egyformán viselkedni a különböző frekvenciákon. Mindenképpen  tervezni kell (ktg. tartalék), az esetleges antenna, és/vagy rádiócserét kiépítés után, hiszen csak feltelepítés után derülnek ki az eszközök valós működési paraméterei. Frekvenciahasználati díjak esetén jóval kisebb a valószínűsége annak, hogy valami nem a terv szerint sikerül, így mindig érdemes 15-20%-kal felül tervezni. Telepítés során csak olyan RLAN szabványt állítsunk be, vagy válasszunk, amire ténylegesen szükség lesz. Végül pedig figyeljünk arra, hogy a feltelepített eszközeinkkel ne zavarjunk másokat, mások által korábban telepített eszközöket.

Közterületi térfigyelő rendszerek tervezési, telepítési és üzemeltetési ismeretek II. rész Forrás: GeoVision H. Kft

Monitorfal kiosztás

Tápellátás tervezése

Kezdjünk is egy pályázati ajánlással: „A térfigyelő rendszer kameráit, az átviteli utakat, a rendszer központi berendezéseit túlfeszültség védő eszközökkel kell biztosítani a rongálódás ellen, úgy a tápáram, mint a videó jel vonatkozásában.” Tápellátásunk tervezésekor gondoljunk arra és telepítésekor biztosítsuk is eszközeinknél, hogy áramkimaradás esetén azok újra is induljanak.  Kalkuláljunk az eszközeink (kamera, switch, egyéb eszközök) maximális fogyasztásával, telepítéskor pedig minden esetben ügyeljünk a tűz- és balesetveszély megelőzésére.

Jó tanács, hogy ha megtehetjük, akkor 12V-ra érdemes tervezni, szükség szerint alkalmazzunk DC-DC konvertereket és gondolkodjunk akkumulátor töltés funkcióban is. Figyeljünk az alkalmazott vezetékek megfelelő keresztmetszetére (sok problémát előzhetünk meg vele), illetve a védelmekre (túlfeszültség, rövidzár, túlmelegedés, stb.). Továbbá nagyon fontos, hogy ellenőrzésre mindig használjunk műszert. Sokkal jobb, ha már telepítés közben kiderül egy esetleges probléma, mint távozásunk után.

Végül pedig ne felejtsük el a szünetmentesítést. Amennyiben a szünetmentesítést a központba tervezzük, figyeljünk a megfelelő áthidalási időre és javasolt egy vezérelhető UPS használata, amely teljes lemerülés előtt USB vagy soros porton szabályosan leállítja a rögzítőt. Külső helyszín esetén szintén figyeljünk az áthidalási időkre, a tervezést pedig a valós DC fogyasztásra végezzük (12V/24V/48V). Egy adott helyszínen törekedjünk arra, hogy közös szünetmentesítést végezzünk.

Kamera választási szempontok

Egy közterület megfigyelő rendszer elmaradhatatlan része a kamera. De hogyan is válasszunk kamerát, mikre figyeljünk oda? Létezik egy BM ajánlás, mely tartalmazza többek között, hogy a kamera 3,0 Megapixeles felbontást  és állítható 1-től 25 fps-ig képfrissítést tudjon. Ennek az előírásnak mára már nem csak az IP kamerák felelnek meg, de a vezeték nélküli átvitel miatt napjainkban is  ez a leginkább elterjedt. Így érdemes nekünk is ebben gondolkozni.
Közterületi térfigyelő rendszerek tervezési, telepítési és üzemeltetési ismeretek II. rész Forrás: GeoVision H. Kft
Következő lényeges kérdés, hogy egy adott helyszínen fix kültéri kamerát alkalmazzunk, vagy mozgatható – speed dome – típust. Mindenképp ismerni kell a megrendelő igényét, továbbá érdemes végiggondolni azt is, hogy jobb választás lehet egy adott megfigyelőponton több fix kamerát elhelyezni, mint mondjuk egy mozgatható Speed Dome kamerát. Egyrészt két-három darab fix kamerával árban már tarthatunk ott, mintha egy mozgatható típust választunk, másrészt pedig ne felejtsük el, hogy  egy esetleges  baleset, vagy bármilyen rendkívüli esemény esetén lehet akkora balszerencsénk, hogy a mozgatható kamera pont nem arra néz. Ezt a kellemetlenséget megelőzhetjük több fix kamera telepítésével, amihez nincs szükség folyamatos élő megfigyelő- és kezelőszemélyzetre.

Fix kamera esetén pedig ki kell választanunk a számunkra legmegfelelőbb típust, például box, bullet, fix dóm vagy fisheye kamera személyében. Ha megvan a kamera, nagyon figyeljünk oda a hozzá tartozó – megfelelő fókusztávolságú és fényáteresztésű – optika kiválasztására.
Rendszámfelismerés: manapság egyre több köztéri térfigyelő rendszer része már a rendszámfelismerés, melynek nagy előnye, hogy konkrét, kereshető információkkal segíti a nyomozó rendőrök munkáját. Ilyenkor érdemes kifejezetten erre a célra kialakított kamerákat vásárolnunk, mert a hagyományos kamerák sötétben mozgó jármű esetén nem ismerik fel az elhaladó járművek rendszámait. Mivel ezek a kamerák infratartományban érzékenyek, ezért érdemes a saját IR Led megvilágítás mellett külső infravetőkkel is támogatnunk kameráinkat.

Közterületi térfigyelő rendszerek tervezési, telepítési és üzemeltetési ismeretek II. rész Forrás: GeoVision H. Kft

Forrás. GeVision Hungária Kft.

Kapcsolódó cikkek:

Közterületi térfigyelő rendszerek tervezése, telepítése, üzemeltetése
Térfigyelés 2014! Eredmények-kétségek.