Szinte az összes uniós tagállam rendőrsége használ vagy tervez használni arcfelismerést a személyazonosításhoz – írja az Algorithm Watch. Magyarország sem kivétel. A rendőrségi törvényt módosították, hogy igazoltatáskor akár arcfelismerő szoftverrel is azonosítsák az embereket. A berlini jogvédő civil szervezet szerint a technológia alkalmazásának módjában nagy az eltérés, de mindenhol vannak problémák az átláthatóságával.
(Épp a napokban közölt tanulmányt a Biometric update az arcfelismerés alkalmazásának helyzetéről a világ tendenciákról, aggályokról, a szabályozás kérdéseiről. Kiemelte, hogy egyre szélesebb körű a felhasználás, a rendvédelmi alkalmazásoktól, reptéri beléptetésig, a vállalkozások személyi azonosításától, a kereskedelmi marketing tevékenységekig. Ugyanakkor hangsúlyozta a megoldás technológia hiányosságait, adatbiztonsági és személyiségi jogi vonatkozásait, a világszerte kidolgozás alatt álló alkalmazási jogi kérdéseket. Európában az itt közölt felmérés kapcsán az alkalmazás egyenlőre leginkább rendvédelmi célú. A szerk.)
Ellentmondásos a megítélése
Amióta technikailag megvalósítható az arcfelismerés, és megkezdték alkalmazását, folyamatos vita tárgya, hogy miként lehetne úgy szabályozni, hogy használata ne sértse az emberek magánélethez való jogát. Magával a technológiával kapcsolatban is gyakran felmerülnek fontos kérdések, mint például a megbízhatóság vagy az előítéletesség stb. A kritikák hatására vannak helyek, ahol már betiltották az alkalmazását – ilyen város például San Francisco, a világ más szegletében pedig totális megfigyelő rendszereket építenek rá. Hogy mennyire fontos kérdésről van szó, jól jelzi, hogy az Egyesült Államokban külön kongresszusi bizottság foglalkozik vele.