Biztonsági audit

 Mi a célja a biztonsági auditnak, és mikor érdemes elkészíteni? Dr. Ujvári Györggyel a Life-Guard ügyvezető igazgatójával beszélgettünk.

 

A biztonsági audit olyan tényfeltáró elemző vizsgálat, amely pontos képet ad valamely cég számára biztonsági helyzetéről, függetlenül attól, rendelkezik-e már vagyonvédelmi, tűzvédelmi rendszerrel – mondta el dr. Ujvári György, a Life-Guard ügyvezető igazgatója. A biztonsági audit tárgyilagos és valódi képet ad a megbízó számára vállalkozásának pillanatnyi vagyonvédelmi helyzetéről, feltárja a működése során fellépő kockázatokat. Ha biztonsági audit megrendelője már rendelkezik vagyonvédelmi rendszerrel, akkor független szakvéleményt kap annak hatékonyságáról. A biztonsági vizsgálat feltérképezi, hogy milyen változtatásra, fejlesztésre van szükség ahhoz, hogy a vállalkozás valamennyi területén a lehető legnagyobb biztonságban legyenek az értékek.

Az audit célja

A biztonsági audit célja a megelőzés, így először fölmérjük az adott helyzetet, megnézzük, abban melyek a kockázati elemek, majd kidolgozzuk, milyen intézkedésekre van szükség a kockázatok minimálisra csökkentéséhez – tette hozzá az ügyvezető. Hogy miként végezzük a biztonsági auditot, meddig tart, és mire terjed ki, attól függ, mekkora a vizsgált cég, mivel foglalkozik, a védeni kívánt vagyonnak, terméknek mekkora az értéke, mérete, mennyisége darabra, hogyan mozgatják, tárolják, mekkora a feketepiacon az értéke és hányan férnek hozzá, milyen jogosultsággal. A lopás mellett fontos vizsgálni a biztonsági audit során a szakszerűtlen vagy épp hanyag munkavégzés következményeit, és figyelni kell a balesetveszélyre is.

Az audit lépései

Első körben meg kell határozni a megvédeni kívánt értékek körét, arra a területre vagy árucikkre kell összpontosítani, amely a legveszélyeztetettebb. Ennek jellege határozza meg, hogyan végezzük a biztonsági auditot, és milyen intézkedéseket javasolunk majd.
Második lépésben vizsgáljuk a biztonsági audit során a védeni kívánt érték mozgásának útját, ki, hogyan fér hozzá. Hogyan mozog például a nyersanyag, a félkész, a késztermék vagy épp a rezet tartalmazó hulladék. Ebben a lépésben keressük meg a rendszer gyenge pontjait, vizsgáljuk, hogy megfelel-e a folyamat a védelmi alapelveknek. Megnézzük, milyen körülmények között tárolják a termékeket, kik, milyen jogosultsággal férnek hozzá.
Elemezzük a meglévő biztonsági rendszer szintjét, annak állapotát, vizsgáljuk mennyire használható a biztonságtechnikai rendszer és az élőerős őrzés. Egészen más szabályok vonatkoznak például az áruházban a polcra kitett árucikkekre, mint a múzeumban kiállított tárgyakra, bár mindkét esetben bárki a védeni kívánt érték közelébe juthat. Azonban teljesen más a helyzet, ha készpénz feldolgozásával foglalkozó cégről van szó, mert ott szűk azoknak a köre, akik a pénz közelébe juthatnak.

 


A biztonsági audit során előforduló hibák

Gyakori hiba, hogy telepített elektronikus és mechanikus vagyonvédelmi rendszereket – beléptetőrendszer, videomegfigyelő-rendszer – magára hagyják miután elmúlt az újdonság varázsa. Ha nem ellenőrzik, hogy a személyzet valóban alkalmazza-e a rábízott technikát vagy a könnyebbség kedvéért kiiktatja azt. Ha a pontosan szabályozott folyamatokat, előírásokat nem tartják be, arra nagyon hamar rájönnek a bűnözők, általában előbb, mint a tulajdonosok – hangsúlyozta a szakember. Ez pedig többe fog kerülni, mintha folyamatosan ellenőrizték volna a biztonsági rendszer működését.

A biztonsági audit eredménye

A biztonsági audit utolsó pontja az intézkedési csomag, amellyel felszámolhatók a feltárt kockázatok. Folyamatos együttműködés esetén pedig hosszú távú védelmi stratégiát állítanak föl, ennek része a napi működéshez kapcsolódó biztonsági szabályzat is.

Ki a kapcsolattartó?

Nagyon lényeges, hogy kivel áll kapcsolatban a biztonsági auditot végző vállalkozás, mi mindenképp a tulajdonost javasoljuk. Ugyanis előfordult már, hogy az is benne volt a lopásban, akinek épp azt kellett volna megakadályoznia, mint a cégen belül a biztonságért felelős személynek – hívta fel a figyelmet dr. Ujvári György.

 

Vélemény, hozzászólás?