Az építőipar hatása a biztonsági iparra

Az építőipar helyzete ugyancsak rányomja bélyegét a biztonsági iparra. Bár a statisztikák az építőipar növekedését mutatják, a kormányzati beruházások és az uniós támogatások túlsúlya miatt mégsem rózsás a helyzet. De melyek lehetnek a kitörési pontok a biztonságtechnika területén?

2013-ban a kormányzati beruházások és az európai uniós támogatások jelentették az építőipari fejlesztések legfőbb forrását, a KSH adatai szerint például 2013 márciusában már 9,9 százalékkal haladta meg az építőipar termelése az egy évvel korábbit. Többek között a nagyszámú kórházi beruházásnak és rekonstrukcióknak voltak köszönhetők ezek a számok.

A magántőke hiányzik

Hosszú évek hanyatlása után tavaly végre fejlődésnek indult az építőipar, de továbbra is rendkívül alacsony a magántőke aránya, nagyrészt EU-s forrásokból és kormányzati beruházásokból finanszírozzák a munkákat.

  • 2012-ben a hazai közüzemi hálózatok védelmére szakosodott ipari ágazat nőtt. Jelentős beruházások voltak az áram-, víz- és hőszolgáltatók területén az elosztóhálózatok védelme érdekében.
  • 2013-ban pedig jelentős kórházi beruházások indultak, például hő- és füstelvezető rendszer kiépítése történt.
  • A zár és biztonságtechnikai termékek piacát tekintve a kereskedelmi épületek terén nem volt jelentősebb változás a korábbi évekhez képest.
  • A szállodai ágazatban pedig a tapasztalatok szerint a válság óta a tavalyi volt az egyik leggyengébb év az új beruházások terén. Annak ellenére, hogy tavaly jobb évet zártak a szállodák, az irodaházakhoz hasonlóan még mindig az épületek alacsony kihasználtsága és a hazai tőke hiánya jelenti számukra a legnagyobb gondot.

A nagy gyártóknak kedvez a helyzet

A kisebb cégek számára egyre nagyobb gond a finanszírozás, mivel csak jelentős kockázatok mellett tudnak projekteket nyerni, és sokszor olyan pénzügyi feltételekkel találkoznak (garanciális visszatartások évekre, több hónapos fizetési határidők), amelyek komolyan veszélyeztetik a működésüket.
A viszonteladók is egyre nehezebb helyzetben vannak, az értékesítés kétharmada még mindig rajtuk keresztül történik, de a finanszírozás nekik sem egyszerű. Olyan cégek, amelyek eddig időre kifizették a számláikat, most több napos vagy hetes csúszásban vannak a kifizetéssel.

A speciális megoldásoké a jövő

A tavalyi évben megnőtt az igény az egyedi termékek iránt, mint például a hő- és füstelvezető rendszerek vagy az ipari biztonságtechnikai zárak. A hangsúly 2014-ben is a speciális szakértelmet igénylő termékekre helyeződik majd: a vezeték nélküli beléptetőrendszerek piaca bővülhet és az építészeti szempontból fontos tűzgátló megoldásoké is, mint például üvegajtók vagy üvegfalak. Azok a gyártók és forgalmazók kerülhetnek lépéselőnybe, amelyek a termékeiken túl szakmai támogatást is tudnak nyújtani az egyedi megoldások tervezésében és kivitelezésében. Mivel a jelenlegi piaci helyzetben sok szereplő olyan termékekkel és megoldásokkal is pályázik egy adott munkára, amelyekhez házon belül nem rendelkezik megfelelő szaktudással, a gyártók szakmai támogatása kulcsfontosságú számukra.

Forrás: Assa Abloy/Sakkom

Az építőipar hatása a biztonsági iparra

Vélemény, hozzászólás?