Az ismeretlen USB eszközök használatának komoly következményei lehetnek. De nemcsak ez jelent kockázatot: az egereket, billentyűzeteket, az okostelefon töltőket vagy más, USB-n csatlakoztatható okos tárgyakat is át lehet úgy alakítani, hogy azok egy zsarolóvírust vagy egyéb kártevőt juttassanak a gépre.
De mi is az a mérgezett USB?
A felhő alapú adattárolási megoldások elérhetősége ellenére sokan használnak még a mai napig is USB adattárolót: gyorsan, egyszerűen és könnyen tudjuk szállítani és tárolni segítségével az adatokat. Azonban vállalati szempontból komoly biztonsági kockázatot rejtenek magukban. A mérgezett USB adathordozók segítségével a támadó egyszerűen megkerüli a vállalat határvédelmét, és egy bizalmas eszközre csatlakozva fertőz – már ha engedjük neki.
Az eszközön a támadók kedvük szerint rejthetnek el bármilyen kártékony kódot, ami ellopja a felhasználók személyes adatait vagy titkosítja az összes információt, majd váltságdíjat kér értük cserébe, netán leállítja a gyártósorokat.
A mérgezett USB-k komoly biztonsági kockázatot jelentenek a gyártás területén: a 2019-es SANS State of ICS Cybersecurity Survey szerint a gyártásban dolgozó ipari vállalatok ellen indított sikeres támadások 56 százaléka USB memóriáról vagy egy belső eszközről indult.
Hogyan védekezzünk a mérgezett „ajándékok” ellen?
Amikor védekezésről van szó, a proaktív megközelítést javasoljuk: ismertessük a felhasználókkal, hogyan fertőzhetik meg informatikai rendszereinket a preparált USB eszközök. Tanítsuk meg nekik, hogyan kerüljék el ezeket a fenyegetettségeket. A mérgezett USB memória kívülről nem ismerhető fel. Fontos óvatosan bánni velük akkor is, ha egy konferencián adják ajándékként vagy egy pad alatt találjuk meg a közeli parkban, minden ismeretlen USB feltehetően veszélyes.
Nyilván, az is lehetőség, hogy a vállalati hálózatban blokkoljuk az USB eszközök használatát. Ezt végponti biztonsági szoftver segítségével könnyedén beállíthatjuk. A vállalat egy erre a célra dedikált számítógépet is fenntarthat, melyen biztonságos körülmények között vizsgálhatjuk meg az ismeretlen USB-ket. Angolul sheep dip machine-nak nevezik az ehhez hasonló számítógépeket.
Ha már biztonságosnak tarjuk az USB-t, használjunk egy olyan megoldást, mely titkosítja az adattároló tartalmát. Hiszen a hordozható eszközt könnyen elhagyhatjuk, a titkosítás a garancia arra, hogy ebben az esetben sem szivárognak ki a vállalati titkok. Léteznek USB memóriák, melybe hardveresen alapból beépítettek titkosítást, ezek kicsit drágábbak.
A G DATA windowsos biztonsági megoldásai védelmet nyújtanak az USB-n terjedő kártevők ellen. A BAD USB támadás ellen a G DATA egy külön modult épített be az összes végponti termékbe, és ezt világelsőként tette meg több mint 7 évvel ezelőtt. A fejlesztésért akkor innovációs díjat is kapott.
Forrás: virusirto.hu