Zárójelbe teheti az MI mindazt, amit eddig a felhős biztonságról gondoltunk

A régi támadási vektorok megújulnak és jön egy sor újabb veszély. Mivel mindenki a felhőbe igyekszik, minden kockázat globális lesz. Írja elgondolkoztató cikkében a Bitport.

Forrás: Distrelec

Már az év közepén látszott, hogy idén a felhős biztonsági terület lesz a globális IT-piac leggyorsabban növő szegmense. A Gartner egy júniusi jelentésében azt jósolta, hogy a felhőalapú biztonságra fordított kiadások idén 24 százalékkal nőnek. A bővülés valós mértékét jövő tavasszal tudjuk meg, de az már az eddigi eredményekből is látszik: jelentősen nőtt az érdeklődés a felhős biztonsági megoldások iránt. Alapvetően kezd átalakulni az a szemlélet, amelynek az alapelve: a biztonság a hardverrel kezdődik. Ma a CISO-k jelszava inkább ez lehetne: a biztonság a felhővel kezdődik.

A változások oka

A vállalati informatika még mindig egyfajta átmeneti állapotban leledzik. Miközben a különböző törvényi előírások (compliance) szigorodnak (az Európai Unióban például a GDPR-nek, majd az idén életbe lépő NIS2-nek is volt ilyen hatása), az optimalizációs lehetőségek miatt egyre több szervezetnél kerül túlsúlyba a saját, helyben üzemeltetett IT-rendszerekkel szemben a felhő. Ebben persze a Microsofttól az Oracle-ön át az SAP-ig a piac meghatározó szállítóinak is benne van a kezük, amennyiben legújabb fejlesztéseikhez már szinte csak felhős szolgáltatásként teszik elérhetővé.

Látva a szállítói hozzáállást, nem vállalt túl sok kockázatot a Gartner, amikor a fentebb már idézett előrejelzésében azt jósolta, hogy 2027-re a vállalkozások több mint 70 százaléka használ kisebb-nagyobb mértékben valamilyen iparági felhőplatformot üzleti lehetőségeinek javítására. És ami ezt a jóslatot igazán figyelemreméltóvá teszi, hogy tavaly arányuk mindösszesen 15 százalék volt.

Ennek pedig egyenes következménye, hogy a vállalatoknak többet kell költeniük a felhős biztonságukra is: adataik védelmére, az alkalmazásbiztonságra és az infrastruktúra-biztonságra egyaránt.

A trendre a biztonsági cégek már reagáltak: az autorizációtól és autenetikációtól a titkosításon és a hozzáférés-kezelésen át a workloadok biztonságáig mindenre kínálnak felhős megoldást, ahogy a fenyegetésészlelésre, a kockázatkezelésre, a naplózására (és naplóelemzésre) is. Ez jó hír a CISO-knak.

De van egy rossz hír is: a támadások és a támadási faktorok száma egyaránt nő. Az új helyzet a korábbi támadási módszerek előtt eddig nem ismert vagy csak elméletileg létező lehetőségeket nyit.

A továbbiakat lásd: bitport.hu