Internet által behálózott világunkban a legfőbb biztonsági kockázatot egyértelműen a kibertámadások jelentik. Kevesen tudják, de a rosszindulatú támadásokat ezerszám blokkolják az internetszolgáltatók, ezért lehetséges, hogy jobbára zavartalanul használjuk a világhálót. Ám szinte minden hónapra jut olyan, akár több tíz millió ember adatait érintő eset, amelyet nem sikerül kivédeni. Olvassuk a HVG vázlatos áttekintését.
Az internetes bűnözők jobbára személyes és bankkártya adatainkra hajtanak, de céljuk lehet egy-egy hírportál, weboldal vagy akár az internetszolgáltatás blokkolása. A kiberbűnözés eszközeit ma már az ipari és az államok közötti kémkedésben, adatlopásoknál is előszeretettel alkalmazzák, ráadásul a kockázat a legdrágább és legújabb tűzfal, illetve a legkomolyabb szolgáltatói, hálózati védelem esetén is fennáll. Csokorba szedtünk néhányat az elmúlt évek legnagyobb kibertámadásaiból, amelyek cégek ezreit, egyedi felhasználók százmillióit érintették.
Célkeresztben a Facebook
Nemrégiben derült fény a digitális korszak egyik legnagyobb adatlopási ügyére, amelynek áldozata a Facebook – pontosabban a közösségi oldal 29 millió felhasználója. A támadás során hekkerek kezébe kerültek olyan személyes adatok, mint felhasználónevek, születési dátumok, nemre, vallásra vonatkozó adatok, valamint információk arról, hogy milyen eszközökön használják a leggyakrabban a közösségi oldalt, és további érzékeny adatok. A cég alelnöke, Guy Rosen tájékoztatása szerint az őrizetlenül hagyott biztonsági résre az illetéktelenek a Facebook „view as”, azaz megtekintés másként funkciójában bukkantak rá. Ezt a funkciót akkor használjuk, ha meg akarjuk nézni, hogy mit lát a profilunkból egy másik ember. „Az FBI már nyomoz az ügyben, de nem titok, hogy a Facebook stábja előtt sem ismeretlen a támadó” – közölte.