Ijesztő, mennyire elhanyagolják a gyártók az okosvárosokban alkalmazott IoT-megoldások biztonságát, állapítja meg a piacelemző. Hozzáteszi: ha nem lesz gyors változás e téren, világszerte komoly incidensekkel kell számolni a jövőben.
Nem követik a legjobb biztonságtechnikai gyakorlatokat, így például nem alkalmaznak központosított felügyeletet, hiányoznak a rendszerek működését átlátó felelős szakemberek, hiányzik a hálózatok átláthatósága és túlságosan sok a támadási felület,
összegzi a jelentés (Making Smart Cities Safe And Secure) főbb megállapításait a Network World hasábjain Jon Gold.
Szabotőrök paradicsoma
Természetüknél fogva az okosvárosok rengeteg támadási felületet kínálnak, hiszen tömérdek eszköz kapcsolódik a dolgok internetére. Egyesek ezek közül nagy valószínűséggel sérülékenyek, s minthogy földrajzilag egymástól, sőt gyakran a lakott vidékektől is távol eső pontokon helyezkednek el, nehéz mindenfajta hozzáféréssel szemben ellenállóvá tenni őket. Tovább rontják a helyzetet a hagyományos, örökölt berendezések, amelyek biztonságos távoli felügyelete és frissítése megoldhatatlan. A jelentés szerint ezeknél a régebbi technológiát képviselő eszközöknél a szoftverfrissítés lehetőségének hiánya miatt különösen nagyfokú sérülékenységgel kell számolni, különösen, ha földrajzilag is nehezen megközelíthető helyen találhatók. A tanulmány szerzői példaként egy ausztráliai szennyvíztisztító telepet hoznak fel, amelyet a SCADA rendszeren keresztül támadtak meg a szabotőrök.