Az alábbi cikkben Hódossy Dániel a PartnerTech Kft tűz és biztonságtechnikai tervezője ismertet egy olyan általuk is eredményesen használt tervező programot ami jelentősen könnyítheti a tervezők munkáját.
Cégünknél folyamatosan keressük a lehetőségeit annak, hogy miként tudjuk a tervezők munkájukat segíteni. Ennek megfelelően 2019-ben, amikor mi is elkezdtünk tervezéssel foglalkozni a tapasztaltabb tervező kollégákkal folytatott beszélgetések során azzal szembesültünk, hogy a tervezéssel töltött idő jelentős részét olyan rajzolási folyamatok teszik ki, melyek nem igényelnek kreatív tervezői gondolkodást és szaktudást. Erre a „problémára” keresve megoldást keltette fel érdeklődésünket a HADstair tervezést segítő program. A programot megismerve rövid idő alatt világossá vált számunkra, hogy ez nagyságrendekkel fel tudja gyorsítani a tervezés folyamatát, mert számos monoton, statikus feladatot automatizáltan el tud végezni helyettünk. Éppen ezért azóta mi magunk is nem csak használjuk a HADstair-t, hanem kizárólagos forgalmazói is lettünk.
Hogyan is működik a HADstair?
Mint sokan mások, mi is CAD szoftvert használva (AutoCAD, ZWCAD Pro, BricsCAD Pro) rajzoljuk meg a terveinket. A HADstair pedig egy beépülő program a CAD szoftveren belül, mely egy vagy több parancsot képes automatikusan, egy gombnyomásra futtatni VBA-n keresztül. A parancsok futtatásához a rendelkezésre álló HADstair blokk készlet használata szükséges. Ezek dinamikus, attribútumos blokkok, melyeket tetszőlegesen tölthetünk fel adattal.
Miben segít a HADstair?
Építészeti rajzok tisztítása
Kapunk egy építészeti alaprajz csomagot, amin az egyes tervek olyan rajzelemeket, fóliákat tartalmaznak, amikre nekünk semmi szükségünk és ha ezeket nem „tüntetjük” el csak zsúfoltak, átláthatatlanok lesznek tőle a terveink. A HADstair program rendelkezik egy “Tisztít” opcióval, aminek segítségével a rajzról egy elem kiválasztásával az összes ilyen elem kitörölhető egy gombnyomással. Ha ezt kifejezetten egy adott fólián, vagy egy adott vonaltípust figyelembe véve szeretnénk megtenni, akkor erre a szűrők adnak lehetőséget. Sőt, a kitörölt elemeket egy „clear” fájlba is ki tudjuk menteni, melyet később több rajz automatizált törléshez is fel tudunk használni. Problémát szokott még az is okozni, hogy az építész rajzon több színt is használnak, szerencsére a HADstair-ban erre is van egy külön gomb, ami akár az egész rajzot egy általunk megadott színre állítja (blokkokon belül, szétrobbantás nélkül is) és így az általunk tervezett rendszert egyértelműen, jól átláthatóan tudjuk ábrázolni az alaprajzon. Tehát, ha pl. van egy több szintes épületünk, akkor elég csak az egyik rajzon végig menni, hogy mik azok a rajzelemek, amikre nincs szükségünk és amelyik alapján elkészítjük a korábban említett „clear” fájlt. Ezt követően erre a „clear” fájlra hivatkozva egy összetett törlést tudunk elindítani, amely során a program megnyitja az első szinti rajzot és letörli a hivatkozott fájlba kimentett rajzelemeket, majd minden elemet a megadott színre (szürke) állítja, elmenti más néven a fájlt és bezárja, ezt követően az összes többi szinti rajzon is elvégzi az előbb felsoroltakat. Magyarán mi egy rajzot megtisztítunk, ezt követően pedig a program automatikusan, külső beavatkozás nélkül letisztítja a többi rajzot is. Ezzel a módszerrel a tervrajzok tisztításán értékes órákat, de akár napokat is nyerhetünk.