Az egyre inkább terjedő biztonsági integrált rendszerek lehetőséget nyújtanak arra, hogy végre településeken is valódi integrált rendszerről beszélhessünk, amely nemcsak a kamerarendszereket, hanem a behatolásvédelmi , a tűzvédelmi, valamint a beléptető rendszereket is egységes felületen kezeli, megkönnyítve ezzel a polgári védelmi szolgáltatást is. Erre tesznek kísérletet Tatabányán. Az úttörő kezdeményezés sikere esetén átláthatóbbá, gyorsabbá és nyilván eredményesebbé tehetné a városüzemeltetés biztonságához kapcsolódó munkát, egyúttal minta értéket teremtve.
A projektről Molnár Tamás városi közbiztonsági tanácsnok nyilatkozik portálunknak.
SI. (Securinfo) Milyen ütemezésben tervezik a projektet?
MT. (Molnár Tamás)
Még az idén teszt jelleggel kívánunk bevezetni egy rendszert, amelyben számos városi intézményt integrálunk azért, hogy átláthatóbb, költséghatékonyabb rendszert, valamint automatizált funkciókat kapjunk, amely jelentős költségmegtakarítást hozhat magával. Mint minden rendészeti szervnél, a humán erőforrás az egyik legköltségesebb terület, de véleményem szerint a technológia és a humán „know-how” együttesen tud kellőképpen szolgáltatni, így mindkét oldalon fejlesztéseket kell végezzünk. Most első körben a tatabányai Gyémánt fürdőt, a Jászai Mari Színházat, a Vértes Agorája épületét és a polgármesteri hivatalt,valamint a közterületi kamerarendszert integráljuk egységes felületbe, illetve minden ott található biztonsági eszközt, de célul tűztük ki, hogy a folyamatos felújítások során minden önkormányzat által üzemeltetett épületet és célterületet bevonunk a rendszerbe. Így szóba kerülnek az óvodáink, bölcsődéink, művelődési házaink, sportlétesítményeink, temetőink, középületeink és minden egyéb más létesítmény, amellyel Tatabánya közösségét szolgáljuk.
SI. Kérjük beszéljen az alkalmazott technológiai megoldásokról illetve a rendszerbe vont technikákról
MT.
A rendszer motorja a C4 integrált biztonságtechnikai rendszer, amely gyártó-független integrációra képes, ezáltal egész utasításkészlete átjárható a rendszerbe illesztett elemek között. A C4 integrált biztonsági rendszer transzparens felületen kommunikál – Web Services – ez a felület lehetővé teszi a C4 kliens szoftverében használatos funkciók integrálását olyan külső alkalmazásokba, amelyre éppen a szüksége van a városnak.
Többek között ez ad lehetőséget arra, hogy például riasztás esetén az Agorában található Schrack és Honeywell Galaxy központ a kritikus irányba tudja vonzani a térfigyelő rendszer Bosch kameráinak a figyelmét, ezáltal információt ad a riasztás állapotáról, de akár be is tudunk avatkozni miután a házban található Intellio kamerarendszer képeit megvizsgáljuk. De természetesen a DSC központokat, Paradox központokat és más kamerarendszereket is illesztünk, amit a szükség megkíván, amivel az épületek jelenleg fel van szerelve, így nem szükséges lecserélni a már illesztett eszközöket, csupán konverterekkel kell felszereljük az eszközt az IP kommunikációhoz. A kameráknál elengedhetetlen az „okos” funkciók alkalmazása, így a rendszámfigyelés, és a kisebb szabálysértések megfigyelése is szempont lesz ezentúl, hiszen eddig nagyrészt kizárólag bűnüldözési szempontok alapján üzemeltettük kamerarendszerüket.
Mint említettem, fontos, hogy a rendszer az online beavatkozást támogat, így minden egyes eszköz IP alapon csatlakozik a szerverhez, és kétirányú kommunikációval vezérelni tudjuk az eszközöket. Mivel a rendszer teljesen nyitott, így egy esetleges fejlesztéstől sem zárkózott el a gyártó, támogatva ezzel a városi integrációt. További lehetőség, hogy az épületgépészeti funkciók is támogatottak, így valóban lehetőség adódik arra, hogy pl. az épületet elhagyó kolléga, akár a Tatabánya Kártyával aktiválja a riasztóberendezést, és egyben lekapcsolja az intézményben a világítást, amely sokszor okoz többletköltséget a városnak, vagy akár a központi fűtést is lekapcsolja, majd egy automatika azt visszakapcsolja egy megadott időpontban. Természetesen ez most még fikciónak hat, ám a technológia elérhető.
A technológiában az egész város térképe vizualizálva lesz, feltüntetve az épületeket, riasztási pontokat, kamerák elhelyezkedéseit, de akár zónaszintű megjelenítésre is képesek vagyunk. Ezáltal sokkal könnyebben azonosítható egy vészhelyzet, valamint a helyismerettel rendelkező közterület-felügyelők akár mobilon keresztül tudják követni az online eseményeket a gyorsabb elhárítás érdekében.
SI. A továbbiakban is igyekszünk figyelemmel kísérni a programot és idővel számítanánk egy beszámolóra is az eredményekről.
Köszönjük az interjút.
Kapcsolódó cikkek:
Az intelligens városok IT biztonsági kihívásai
Kritikus infrastruktúra védelme