A drónok hobbi és professzionális szintű alkalmazása hazánkban is szinte robbanásszerű fejlődést mutat, így már időszerű volt a röptetés szabályozás törvényi hátterének kidolgozása. Végre tavaly december közepén megszületett a magyar szabályozást előkészítő, várva várt javaslatcsomag is. „Csemegézzünk” egy kicsit belőle.
A pilóta nélküli légi járművek repülésére vonatkozó jogszabály szakmai előkészítését a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium Közlekedéspolitikáért Felelős Államtitkársága készítette.
Drón kategóriák súly alapján
A tervezet – szándékai szerint – átlátható és kiszámítható szabályozásra tesz javaslatot, amely súlyuk alapján kategóriákba sorolja a drónokat, általános jelleggel meghatározza használatuk alapvető feltételeit, az egyes kategóriákhoz kapcsolódóan pedig további részletes szabályokat tartalmaz, pl. felelősségbiztosítás meglétét követeli meg. Az előírások a drónokat használó személyekre vonatkozó elvárásokat is rögzítenek. A javasolt rendelkezések egyúttal segíteni kívánják, az iparági kutatás-fejlesztést, és igen fontos szempontként védelmet nyújtanak az eszközöket nem használók számára a személyek, épületek és területek megközelíthetőségére vonatkozó előírásokkal.
Kolbert András (Index) érdekes cikkben elemzi a tervezet pozitívumait és nem kevés kérdőjelét.
A tervezet a 250 grammnál könnyebb játék kategórián túl, a fentiek szerint három kategóriába sorolja a drónokat.
-
I. a 2 kilogramm alatti,
-
II. a 2 és 25 kilogramm közötti
-
III. a 25 kilogramm feletti
(A drónok többsége közismerten az I. és II. –es kategóriába tartozik)