Mit értünk a „szélen” és mi az élszámítás?
A biztonsági hálózataink szélén lévő eszközök száma növekszik, és egyre fontosabb szerepet játszanak a biztonsági folyamatok precízebb értelmezésében, elemzésében. Az élszámítás azt jelenti, hogy nagyobb kapacitást kell építeni magára a csatlakoztatott eszközre, így az információfeldolgozó képesség a lehető legközelebb áll a forráshoz. A hálózati videomegfigyelés esetében ez azt jelenti, hogy több műveletet lehet végrehajtani magukon a kamerákon is.
A nyílt mesterséges intelligencia platformok maximális rugalmasságot biztosítanak
Ahogy a mesterséges intelligencia alapú technológiák tovább fejlődnek, az iparág továbbra is olyan fejlesztéseket produkál amely az egyedi kihívások megoldására összpontosít. A nyílt platformok kategóriájuk legjobb fejlesztői számára biztosítanak hozzáférést a nagy piacokhoz. Az I-Pro szerint az iparág jövőjét azok fogják irányítani, akik a nyílt stratégiát szakterületükön a legjobb üzleti gyakorlatként kezelik majd. A mesterséges intelligencia-fejlesztők számára könnyen csatlakoztatható, rugalmas infrastruktúrák létrehozása tovább segíti az AI demokratizálódását számos, a biztonságon túli iparágban is.
A magánélet védelme továbbra is kulcsfontosságú kérdés világszerte
Az adatok védelmével kapcsolatos jogos állampolgári aggodalmak tovább erősödnek, az iparág által megkövetelt megfelelőség különböző fokával. A témában az európai GDPR példamutatónak tekinthető. Az I-Pro előrejelzése szerint 2023-ban az Egyesült Államokban is egységes GDPR-szerű adatvédelmi törvényt alkothatnak szövetségi szinten. Az Egyesült Nemzetek Szervezete szerint a világ országainak több mint 70%-a léptetett már életbe adatvédelmi és magánéleti jogszabályokat. Az iparágat érintve ezért már a közeljövőben is várhatóan keresett szolgáltatás lesz az arcok kitakarásának képessége, miközben bizonyítási céllal egy másodlagos védett adatfolyam fenntartására is lehetőség nyílik. Az iparágnak arra kell összpontosítania – mint egyébként mindig – hogy ügyfelek és végfelhasználók könnyebben megfelelhessenek az új szabályozásoknak. A körültekintő gyártók már most is igyekeznek bevezetni az adatvédelmet – mint bevált gyakorlatot – folyamataikba.
Kiberbiztonsági tudatosság és nulla bizalom
Míg a biztonsági szakemberek nagyon is tisztában vannak a megbízhatatlan állami tulajdonú gyártók által jelentett geopolitikai kockázatokkal, az IT-szakemberek és a hálózati szolgáltatók folyamatos erőfeszítései a hálózatok biztonságossá tételére és 2023-ban még nagyobb kiberbiztonsági tudatosságot teremtenek majd. Az I-Pro több európai kormány vonatkozásába is várja az amerikai példák követését, amely megakadályozza, hogy a hatóságok kínai állami tulajdonú felügyeleti rendszereket telepítsenek érzékeny helyekre. Mint köztudott, az Egyesült Államok kormánya 2024-ig kötelezte a szövetségi megfelelést a nulla bizalomra épülő architektúrára és tervezésre. Ez jelentős váltást fog eredményezni 2023-ra az Egyesült Államok politikájában, ami számos, az Egyesült Államokban üzleti tevékenységet folytató vállalkozásra hatással lesz. Ez egyben azt is jelenti hogy a szabályozás érvényes lehet számos – eszköz és emberek közötti – tranzakcióra is (IoT)
Az ellátási lánc problémái továbbra is fennállnak
Míg a technológia ellátási láncával kapcsolatos problémák 2023-ban is fennállnak, a keserű tapasztalatok arra késztetnek, hogy a korábban megélt összeomlás hasonló módon ne ismétlődjön meg. A legtöbb javasolt megoldás azonban a bevezetés kezdeti szakaszában van, és előfordulhat, hogy a következő 12 hónapban nem lesz elérhető. A gyártóknak és az integrátoroknak ezért gondosan kell összehangolni és kezelni az elvárásokat és a folyamatokat a mindenkori realitások figyelembe vételével. . Az I-Pro azt javasolja a vállalkozásoknak, hogy olyan gyártókat keressenek, amelyek megbízható ellátási láncokkal rendelkeznek, és a termékek elérhetősége és az átfutási idők átláthatósága is a lehető legjobb esélyt nyújtsa a szerződések teljesítésére.
Forrás: Securitywolrldmarket – Norio Hitsuishi
AXIS – A döntéselőkészítés szerepe, hibrid architektúrák, a biztonságon túl…
„A technológia életünkbe való integrálásának mélysége, képességeinek fejlődése és a társadalomra gyakorolt hatásainak fokozott tudatosodása érzékelhetően nagyobb mint valaha, és tovább gyorsul. Tekintettel erre, a világ számos átfogó makrotrendje – geopolitikai kérdéseken, gazdasági bizonytalanságon, környezetvédelmi aggályokon és emberi jogokon keresztül – minden technológiai szektorra kihat, beleértve a biztonsági ipart is. Az iparág ugyanakkor eltökélt abban a tekintetben, hogy innovációi egy intelligensebb, biztonságosabb világot teremtenek majd.” Az alábbiakban Johan Paulssonnak Az Axis műszaki vezérigazgatójának (CTO) gondolataiból szemezgetünk természetesen döntően a videofelügyeleti szektorra koncentrálva.
Véleménye szerint ezek azok a kulcsfontosságú technológiai trendek amelyek 2023-ban hatással lesznek a biztonsági szektorra.
Az analitika útja: elmozdulás a döntéselőkészítések segítése felé
A mesterséges intelligencia és a gépi tanulás növekvő alkalmazása az elmúlt években a fejlett analitika lehetőségeire összpontosított. A fejlődés iránya a jövőben az események pontos észlelésétől a helyes döntések előkészítésének irányába mozdul, azaz hogyan segíthető elő a helyes cselekvés.
Az analitika gyakorlati betekintést nyújtó alkalmazásának kulcsfontosságú tényezője a térfigyelő kamerák és a megoldásba integrált egyéb érzékelők által generált adatok hatalmas növekedése. A létrejövő adatokat (és metaadatokat) a humán szereplők még az erőforrások hatalmas és költséges növekedése mellett sem tudnák elég gyorsan a cselekvési döntéseket optimalizálva értelmezni. Az elemzések használata valós idejű műveleteket tehet lehetővé, amelyek támogatják a biztonságot és a működési hatékonyságot, a humán személyzet munkáját. A segélyhívó felszólításoktól a balesetek esetén, a városi forgalom átirányításáig a dugulások enyhítése érdekében, a személyzet átcsoportosításáig a forgalmas üzletekben, az épületek energiatakarékosságáig a hatékonyabb világítás és fűtés révén.
De tovább gondolva. Az „élő” gyakorlati betekintéseken túl az analitika támogathatja az incidens utáni kriminalisztikai elemzést is. Tekintettel a térfigyelő kamerák által létrehozott hatalmas mennyiségű adatra, a jelenetek megfelelő nézeteinek megtalálása jelentős időt vehet igénybe. Ez akadályozhatja a nyomozást, és csökkentheti a gyanúsítottak megtalálásának valószínűségét. A támogatott keresés megoldja ezt a problémát, és segít a kezelőknek gyorsan megtalálni az egyéneket, az érdeklődésre számot tartó tárgyakat és eseményeket a több órányi felvétel között.
És így tovább még számos alkalmazási terület nyílik. „Az elemzéstől a cselekvésig” 2023-ban mantrává válik.
Előtérben az eset-definiált hibrid architektúrák alkalmazása
Napjainkban már általánosan elfogadott, hogy a hibrid technológiai architektúra a legalkalmasabb a biztonsági rendszerekhez, a helyszíni szerverek, a felhőalapú számítástechnika és a nagy teljesítményű éleszközök társításához. Ugyanakkor egyetlen architektúra sem felel meg minden forgatókönyvnek. Először pontosan fel kell mérni a konkrét helyzetet és a célokat, majd ezt követően kell meghatározni az azok elérését leginkább segítő hibrid megoldást. Számos tényezőt kell figyelembe venni.
Kétségtelenül jól láthatóak a hálózat szélén lévő megfigyelő kamerákba ágyazott fejlett analitika előnyei. A legjobb minőségű képek elemzése a rögzítés pillanatában biztosítja a szervezetek számára a legjobb esélyt a valós idejű reagálásra.
Ugyanígy a térfigyelő kamerák által generált adatok a valós idejű nézeten túl is hasznosak. A trendek időbeli elemzése betekintést nyújthat a működési hatékonyság növeléséhez. Ennek feltétele viszont a helyszíni szerverekben, vagy a felhőben található jó színvonalú feldolgozási teljesítmény.
És természetesen vannak – gyakran szabályozás által meghatározott – követelmények az adatvédelemmel és a tárolással kapcsolatban, amelyek országonként és régiónként változnak. Ezek így meghatározhatják a különbséget a helyszíni tárolás és a felhő használata között.
A lényeg, hogy ne kössük magunkat egyetlen architektúrához. Maradjunk nyitottak, hogy mindig az egyedi céloknak leginkább megfelelő hibrid architektúrát hozzuk létre.
A kiberbiztonsági résztrendek megjelenése
A kiberbiztonság fontosságát a megfelelőség követelménye is hangsúlyozza. Az Európai Bizottság javasolt kibervédelmi törvénye minden ágazatban nagyobb követelményeket támaszt majd a hardver- és szoftvergyártókkal szemben, hogy biztosítsák termékeik alacsonyabb sérülési százalékát a piacra kerüléskor, valamint biztosítsanak megbízhatóbb kiberbiztonsági intézkedéseket a termékek életciklusa során. Természetesen a biztonsági és felügyeleti szektor is ide tartozik majd.
A videofelügyeleti szektorban az adatok hitelességét és biztonságát szavatoló kiberbiztonsági intézkedéseknek a kamerából a felhőbe történő átvitelük során elengedhetetlen lesz, az értékükbe vetett bizalom fenntartásához. Várható az is, hogy a technológiai gyártók proaktívabb megközelítést alkalmaznak a sebezhetőségek azonosításában többek között külső hibakereső tesztelők bevonásával. Az ügyfelek pedig – jóval határozottabban mint korábban – átláthatóságot várnak el a biztonsági megoldások kiberbiztonságával kapcsolatban.
A biztonságon túl…
Beszéljünk a biztonsági szektor egy további meghatározó trendjéről. A térfigyelő kamerák erős érzékelőkké váltak. Az általuk rögzített videoinformációk minősége az alkalmazások évtizedei óta évről évre javult. Napjainkban a fejlett analitika révén számos metaadat is létrejön, ez pedig lehetővé teszi a videorendszerek felhasználását a biztonsági folyamatok kontrolálása mellett a létesítmények működési hatékonyságának támogatására is. Napjainkban a térfigyelő kamerák által létrehozott adatok már más érzékelőkből származó adatokkal is kombinálhatók– hőmérséklet, zaj, levegő- és vízminőség, rezgés, időjárás és egyebek – így nyitott a lehetőség egy fejlett szenzoros hálózat létrehozása, amely elősegítheti az adatvezérelt döntéseket.
Ipari környezetben már tapasztaljuk az ilyen hálózatok használatát a folyamatok figyelése és a proaktív karbantartás támogatása révén. De csak a képzeletünk szab határt azoknak a felhasználási eseteknek, amelyekben ezek a hálózatok alkalmazhatók, de kétségtelenül segíthetnek életünk számos további területén is.
A szabályozások felértékelődő szerepe
Elterjedtségéből és erejéből adódóan a technológiai szektor egésze és az egyes technológiák elkerülhetetlenül fokozottabb szabályozási és döntéshozói ellenőrzés alá kerülnek. Továbbra is úgy gondoljuk, hogy mindig a technológia felhasználási eseteinek szabályozására kell összpontosítani, nem magára a technológiára, és mindig meg kell felelnünk a helyi, regionális és nemzetközi szabályozásnak.
Az Európai Bizottság kiemelt aktivitást mutat a technológia szabályozásában a polgárok magánéletének és jogainak védelme érdekében. Javasolt mesterségesintelligencia-törvénye arra irányul, hogy meghatározott kockázati kategóriákat rendeljen a mesterséges intelligencia felhasználásához és ez lenne az első jogi keret ezen a területen. De legyen szó a mesterséges intelligenciáról, a kiberbiztonsággal, az adatvédelemmel (GDPR) kapcsolatos követelményekről, a „globális technológia” befolyásának visszaszorításáról, vagy a technológiai szuverenitás megteremtéséről, egyértelmű, hogy a biztonsági szektor technológiai vállalatainak egyre inkább be kell tartaniuk a szigorúbb előírásokat. A kapcsolódó és közismert nehézségek ellenére ezt mindenképpen üdvözölni kell, mivel az üzleti átláthatóság biztosítása és az etikus gyakorlat továbbra is kritikus fontosságú.
Forrás: axis communication – Johan Paulsson
Forrás: Detektor Security