Június 9.- én tartotta a NovoSec Kft. és partnere a TELL, hagyományos szakmai napját, ahol a TELL cégcsoport távfelügyeleti rendszereinek technológiai innovációi kerültek bemutatásra. Napjainkra az okos telefonok, tabletek és a különböző biztonságtechnikai megoldások összefonódásának a periódusát éljük. Cél a minél hatékonyabb és több irányú felhasználást lehetővé tevő távfelügyelet.
A megnyitót dr. Bedekovits László (rendezvény házigazdája), Thuróczy Géza (NovoSec Kft.) és Tóth Zoltán (Telenor) tartották.
A hatékonyabb kommunikáció érdekében
Első előadóként Kónya Sándor az univerzális kommunikátort, az IP Bridge II-t mutatta be. A technika távfelügyeleti és magáncélú megoldásokra egyaránt használható.. Nagy előnye, hogy az eszközben webes felület található. Lehetőség nyílik az IP kamerák által rögzített képek küldésére e-mailben, de akár élő kép figyelésére is, egy URL link továbbításával, TMS távfelügyeleten keresztül. Újdonságként jelenik meg a távoli modulok összerendelése, amivel távoli soros adat kommunikáció vagy távoli vezérlés valósítható meg. A termék összesen hat változatban jelenik meg.
Minden távfelügyelet szíve
Szarka Szilveszter előadásában több újdonságról is szó esett. A sort az OTSZ előírásainak megfelelő átjelző vevőegységgel a TELLMon-nal nyitotta. Ez egy kisméretű egység, mely fix IP címmel rendelkezik, ezzel erősítve az adatbiztonságot. Linux operációs rendszert használ, a rendszer stabilitásának érdekében. Előnye, hogy hűtésepasszív, ezért nem tartalmaz mozgó alkatrészeket. A Dualcom tűzjelző kommunikátor két hálózat egyidejű kezelésére képes. Ezt két SIM-kártya használatával valósítja meg. Hat kimenettel és hat bemenettel rendelkezik, többek között az akkumulátorok energiaszintjéről is szolgáltat információt. Az Alarm Messenger a távfelügyeletet ellátók munkáját könnyíti meg, minimális operációs rendszer követelménye az Android 4.0. Az előzőekben ismertetett TELLMon szerverhez kapcsolódik, az adattovábbítás gyorsításának céljából a Google Drive-al szinkronizál. Említésre méltó tulajdonsága, hogy a műszaki elhárítás és riasztás jelzései külön megfigyelő állomásra is átjelezhetők.
A gépjárműs bevetés innovációi
A TMS távfelügyeleti rendszer újításait Kardos István mutatta be. Ezzel a szisztémával lehetőség nyílik élőerős védelem esetén gépjárműs bevetés irányításra és járműfelügyeletre (Easy Track). A rendszerbe integráltan működő IP Bridge interface segítségével pontosan látható a riasztás helyszíne, emellett információt is szolgáltat a járműről. Az ügyfél adat állapota ellenőrizhetővé válik és a riasztási adatok beküldése, naplózása automatizált. A megfigyelő központban lehetőség nyílik élő kép követésére (rögzítésére nem) videó URL továbbításával. További újítás az OKF rendszerhez való kapcsolódást biztosító interfész, amin keresztül a felügyeletek képesek a rövidesen hatályba lépő szabályozás szerinti tűzátjelzésre.
A TELL további fejlesztéseit Bálintfy Ferenc ismertette. A TELL Gate Controll Pro egy smart megoldás, mobilinternet alapú univerzális távvezérlő elektromos kapukhoz és sorompókhoz. Csak néhány a felsorolható előnyök közül: kapucsengő jelzése és IP kamera átjelzése telefonra, eseménylista és riportok küldése, tíz féle automatikus nyitás beállítás. A Pager 7 és Pager 9 újgenerációs átjelző eszközök esetében is fontos szerepet játszanak az okos telefonok, tabletek stb., egy egységes aplikáció segítségével akár több eszközt is felügyelhetünk egyidőben. A Pager 9 extráinak egy része hardveres jellegű, mint például a 3G kommunikáció, digitális hangkezelés, RFID, NFC és iButton eszközök, intelligens akkumulátor töltés és monitorozás, stb.
A megbízhatóbb szállítmányozás érdekében
A szállítmányozás megbízhatóbbá tétele is célkitűzés volt a cég számára. Erre a feladatra egy GPS technológiát használó távfelügyeleti flottamenedzsment rendszert dolgoztak ki, melynek funkciói saját fejlesztésűek. A rendszerbe integráltan működik a TMS felügyeleti szoftver és Google térkép. Alkalmas Raktárak, teherszállítás, munkagépek, személygépkocsik monitorozására. A megoldást Dr. Bedekovics László mutatta be.
Szakály Tamás által ismertetett eszköz egy automata riasztás kezelő és segélyhívó rendszer volt, hétköznapi nyelven: „Pánik gomb”. Jelzés esetén akusztikus és vizuális visszajelzést biztosít a jelzést leadó számára.
A következőkben Horváth Ferenc, az OKF munkatársa számolt be az Országos Tűzátjelzést Fogadó Központ elindításáról és a csatlakozáshoz szükséges feltételekről. A regisztráló felek szerződésben elfogadják, hogy az általuk küldött jelzés egyenértékű a tűzjelzéssel.
Összegezve a hallottakat elmondható, hogy a biztonságtechnikai termékek és szolgáltatások is sokkal komplexebbé, megbízhatóbbá tehetők az okos technológiák használatával. Ez az irány még sok innovációt és kiaknázatlan lehetőséget rejt magában.
Összállította: Kovács Gergő Péter Óbudai Egyetem
Kapcsolódó cikkek:
Új olcsó és minőségi LED reflektorok a Videosec-től
Korszerű hazai tápegységek a Novosec-nél