Az épületek, létesítmények (objektumok) biztonságát tulajdonosaik, üzemeltetőik általában az objektum határaitól szokták kialakítani. Nem számolva azzal a ténnyel, hogy az objektumok határain kívül elvégzett megelőző (preventív) intézkedések nagyságrendekkel megnövelik a biztonságot.
A hagyományos biztonságtechnikai berendezések helyett – amelyek elcsúfíthatják a környezetet – a célszerűen tervezett és kialakított megoldásokkal dekoratív, és a hozzá nem értők számára szinte láthatatlan védműveket lehet kiépíteni – hangzott el Szabó Lajos előadásában az Óbudai Egyetem Bánki Donát Gépész és Biztonságtechnikai Mérnöki Karán rendezett biztonságtechnikai szimpóziumon, az előadó az egyetem óraadó tanáraként a Biztonságszervezés alapjai című kurzust vezeti. – Ezzel jelentősen csökkenthető a terrorfenyegetettség, a vagyonvédelmi kockázat vagy akár az esetleges megfigyelés, lehallgatás lehetősége is.
Az objektum fogalma
A rendészettudományi szószedet szerint a latin obiectum szó jelentése: tárgy, építmény, valami létező dolog. Mivel szinte bármi létezőre alkalmazható a fogalom, eléggé kiterjedten értelmezhetjük és alkalmazhatjuk. Így tehát valamely tárgy, dolog, épület, műtárgy, létesítmény, ezek csoportja és a hozzájuk tartozó körülhatárolt, bekerített, vagy bekerítetlen terület, beleértve az ott elhelyezett vagyontárgyakat, továbbá az ott folyó tevékenységet.
Objektumvédelemnek nevezzük mindazon mechanikai, technikai eszközöket, valamint az ezeket felügyelő élőerő bevonásával létrehozott rendszereket, amelyekben ezen elemeket intézkedésrendszerbe szervezve, az őrzött objektum fizikai integritása, illetve felügyelete érdekében alakítottak ki. Az objektumvédelem során először is tisztázni kell, mi a cél, ez pedig a biztonság fenntartása.