Minden szükségtelen kockázatot el kell kerülni, mert az égő épületekben akár 1000 Celsius-fok feletti halálos hőmérséklet is előfordulhat. A közeli égéskörülmények felderítésére úttörő jelentőségű lehet a dróntechnika .
Az Empa és a londoni Imperial College kutatói hőálló drónt fejlesztettek ki a tűzoltók támogatására. A drón közelről szemlélheti az épületek vagy erdőtüzek közepét. Ez segít a tűzoltóknak a megfelelő taktika kiválasztásában, mielőtt belépnének a veszélyzónába.
Forrás: Empa/newsimage/idw
„A tűzoltók nem tudják, mivel találkoznak és milyen nehézségekkel kell szembenézniük, mielőtt belépnek a veszélyzónába” – mondja Mirko Kovač, az Empa „Fenntarthatósági Robotics Lab” és az Imperial College London „Aerial Robotics Lab” vezetője. A kamerákkal és CO₂-érzékelőkkel (szén-dioxid) felszerelt drónok értékes információkkal szolgálhatnak a tűz mértékéről, a váratlan veszélyekről vagy a beszorult emberekről.
Túl nagy a hő normál drónok használatához
„A tűz extrém hője túl sok ahhoz, hogy a normál drónok közelebb repülhessenek” – mondja David Häusermann, az Empa Sustainability Robotics Lab munkatársa. A keret megolvad, és az elektronika meghibásodik a tűz közelében. A hagyományos drónok csak biztonságos távolságból képesek légi felvételt készíteni a tűzről.”
Ezért a robotkutató célja az volt, hogy olyan drónt fejlesszenek ki, amely ellenáll a hőségnek, és gyorsan pontos információkat ad a tűz középpontjáról.
Ultrakönnyű és szívós
David Häusermann a tűzoltókkal együtt meghatározta a tüzek közelében használható drón követelményeit, és olyan anyagot keresett, amely körülveszi és megvédi a drón magját – a motorokat, az akkumulátorokat, az érzékelőket és az elektronikát.
A választ az Empa Building Energy Materials and Components Lab munkatársaival találta meg: a Shanyu Zhao-val és Wim Malfaittal dolgozó kutatócsoport olyan szigetelőanyagot tudott létrehozni, amely ellenáll a magas hőmérsékletnek, és ezáltal a drónt tűzállóbbá tette.
Alkalmas űrruhákhoz
A megoldás egy aerogél, egy ultrakönnyű anyag, amely szinte teljes egészében levegővel teli pórusokból áll, amelyeket polimer anyagú bőr borít. Ebben az esetben az anyagkutatók egy poliamid műanyag alapú aerogélt használtak. A NASA is kutat poliamid aerogéleket, többek között az űrruhák szigetelése során.
A kutatók nem csak poliamidot használt ennek az aerogélnek az elkészítéséhez: a kompozit anyag poliamidból és szilícium-dioxidból áll, és üvegszálakkal is megerősített. A laboratóriumi elemzések kimutatták, hogy ez a viszonylag tűzálló anyag különösen alkalmas drónokban való használatra.
Üvegszál erősítésű aerogél veszi körül a drón szívét, és védi a tápegységet és az elektronikát a hőtől Forrás: Empa/newsimage/idw
Repülés az Infernóba
A „FireDrone” prototípusa már az első teszteken is jól teljesített a dübendorfi Empa repülési arénájában. A körülbelül 50 centiméteres drón repülési jellemzői és irányíthatósága kiváló volt, még akkor is, ha az airgel szigetelő köpeny és egy további hűtőrendszer, valamint a hőt visszaverő alumínium borítás volt felszerelve.
A teszt során gáztüzet gyújtottak egy hatalmas fémtányérban, és a drónpilóták a pokol közepébe repítették eszközüket.Az eredmény: a FireDrone prototípus számos tesztrepülést túlélt. A következő lépés a FireDrone olyan tűzben való tesztelése lesz, amely a viszonylag „tiszta” gázlánggal ellentétben sok füstrészecskét tartalmaz.
Stefan Keller tűzoltó-szakértőt lenyűgözték az eredmények: „Ha egy drón először fel tudja mérni a helyzetet, nem kell azonnal tűzoltókat küldenünk a veszélyzónába. Ez egy rendkívül érdekes előrelépés számunkra.”
A Techson legkedveltebb kameraszériája még több tudással, funkcióval és ellenállhatatlan intelligenciával hódít. Amire egy kamera csak képes lehet, azt az MS6-os tudja! Ismerd meg a széria lehengerlő funkcióit cikkünkből!
Bővebben »
Az alvázvizsgálat elvégzésében manapság már olyan technikai támogatásra támaszkodhatunk, amely nagyban megkönnyíti, felgyorsítja és kiszélesíti a vizsgálatot. A ZNZ Biztonságtechnika által kínált legújabb megoldás holland fejlesztés és Hollandiában is készül.
Bővebben »
Cikkünben megvizsgáljuk a Ksenia Security IoT platformjának, a lares 4.0-nak előnyeit és néhány olyan funkciót, amelyek egyedülálló megoldássá teszik a piacon.
Bővebben »
A Marketsandmarkets kutatócég szerint a drónellenes globális piac értéke napjainktól a kutató előrejelzési periódusáig 2029-ig várhatóan 26,7%-os CAGR-t fog regisztrálni.
A defibrillátorokkal felszerelt drónok a világ több részén is sikerrel vizsgáztak – és mentettek emberi életet. A Pécsről Németországba került Nagy Balázs egy ugyanilyen projekten dolgozik, több tucatnyi mérnökkel, fizikussal és informatikussal. Elképzeléseik között magyarországi együttműködés is szerepel.
Egy kutatócsoport a héten bejelentette, hogy kifejlesztettek egy rendszert, amely lehetővé teszi a mentők számára, hogy drónokat repítsenek a katasztrófa sújtotta területek felett, és észleljék a csapdába esett emberek segítségért kiáltók hangjait.
Több, mint 60 alapító tag részvételével megalakult az MDK (Magyarországi Drón koalíció). Céljai: a biztonságos üzemeltetés, a támogató jogszabályi keretrendszer megteremtése, és a drónok széleskörű elterjedésének elősegítése.
A Ring fejlesztése valóban döbbenetes. Egy beltéri mini drónról van szó, amely felprogramozva képes autonom módon körbenézni a lakásban. Hogy ez a fejlesztés mennyire lesz optimális az otthonbiztonsági megoldások között azért még bőven nyitott kérdés.
A Flir Systems piacra dobta a Flir Hadron-t az iparág első kettős érzékelő modulját drone, robot és képalkotó berendezés gyártóinak (OEM) számára. A könnyű, alacsony fogyasztású és kompakt formátumú technika tartalmaz egy 12 megapixeles vizuális kamerát, amely párosul a Flir Boson 320×240 felbontású hőkamerájával, akár 60 Hz-es képfrekvenciával.
Két drónt vezettek a szatymazi repülőtéren egy Antonov An-2-es típusú repülőgépnek. Az egyiket akkor, amikor a gép már a levegőben volt. A kulcs az ütköző objektumok sebessége és tömege.