A merevlemez alapú elektromechanikus adatrögzítők (HDD) mellett megjelentek a tisztán elektronikus működésű szilárdtest rögzítők (SSD) is, a választás mégsem egyértelmű a büdzsé és a felhasználási elképzelések szorításában.
A számítástechnika fejlődésének égető kérdése a rögzítési kapacitás, mert mindazokat az adatokat, amelyeken dolgozunk, rögzíteni kell. A fejlődés látványos, hiszen amíg pár évtizeddel ezelőtt egy 4 MB tároló betöltött egy szobát, addig ma „kézzelfogható” méretekben több TB-os rögzítő is hozzáférhető.
Tekintsük akkor át a rögzítési lehetőségeket megjelenésük kronológiájában.
Merev Lemezes Rögzítő
Ahogy a neve sugallja Hard Disk Drive alapja a jelentős mennyiségű adat tárolására alkalmas mágnes lemez. Az adatok felírását, olvasását mágneses fej(ek) végzik, gyorsulásuk eléri az 5400 m/s2 –t, mégis az eszköz hiba nélkül dolgozhat biztonságos üzemeltetési körülmények között. Ha valami oknál fogva a mágneses fej felsérti a lemezen lévő mágneses filmet,- katasztrófa helyzet – a sérülés arányában adatvesztés áll elő. Ezért van az, hogy a notebook tulajdonosok némileg idegenkednek a beépített mágneslemezekkel szemben, hiszen a gépet egyszerűen a hordtáskába lökve, a lemez sérülhet.
A másik mérlegelni való tényező a „fregmentáció”. A fregmentáció vagy fájl tördelés akkor áll elő, amikor a lemez csaknem tele van adatokkal és egy nagyobb méretű fájl tárolása már csak „szétszerelve”, fregmentálva lehetséges. Ez a munkafolyamat meglehetősen lelassítja az eszközt. Újabb operációs rendszerek már opcióként ajánlják ezt a lehetőséget
Általában véve mondhatjuk, hogy a HDD-k a játékszabályok betartásával üzembiztos eszközök, de hordozható eszközökbe építeni rizikóval jár.
Szilárd Test Rögzítő
Solid State Drive egy relatíve nem régi eszköz, amelyet a merev lemezek leváltására fejlesztettek ki. Mozgó alkatrészt már nem tartalmaz, memória csipekre dolgozik, amelyek vagy a szerver alaplapba (belső kivitel) vagy külső kompakt dobozba vannak elhelyezve (külső kivitel). Mivel a csipek nem mozognak, illetve mozgó alkatrészt nem tartalmaznak kicsi a sérülési veszély. Kapacitásuk TB nagyságrendű de egyelőre kb. fele a merev lemez kapacitásának.
Ami viszont roppant vonzó az adatkezelési sebesség. Nem befolyásolja a nemlétező fejek sebessége, meg a felesleges fregmentáció sem, egyedül az ár jelent problémát. Jelenleg egy szilárdtest rögzítő ára három-négyszerese egy hasonló kapacitású mágneslemezes eszköznek, ami riasztó lehet a telepítők számára.
A szilárdtest rögzítők a mozgó alkatrészek hiánya miatt egyáltalán nem termelnek zajt. Egyetlen technikai probléma az élettartam. Ezeknek az eszközöknek az élettartamát írás/olvasási ciklusban mérik, ami moderált felhasználás esetén több mint 7 év a gyakorlatban.
Összegezve a szilárdtest rögzítő gyors, megbízható, viszont drága és egyelőre alacsonyabb kapacitású.
Merevlemez vagy szilárdtest ?
Az eddigiek alapján készen állunk a fő kérdés megválaszolására – melyik a jobb a video megfigyelésre ? A legtöbb biztonsági rendszer korlátozott költségvetésből készül, így egy nagy kapacitású szilárdtest rögzítő egyszerűen nem „fér bele”. Amíg az általános sebesség nagyobb, a különbség a szerver által feldolgozott felvételek között a merevlemez és a szilárdtest rögzítő esetében minimális. Amint azonban a szerver nem 24/7-ben dolgozik , a bootolási időkülönbség már a szilárdtest rögzítő felé billenti a mérleg nyelvét. Ha viszont helyhez kötött szerverünk van, akkor meg a szilárdtest rögzítő robusztusabb kivitele nem érvényesül.
Összegezve, ha egy nagy rendszert építünk és szerverünket kizárólag csak a video feldolgozásra szánjuk, akkor a merevlemezes rögzítő a javasolt. Ha azonban egy egyszerű házi biztonsági rendszerben gondolkodunk néhány kamerával és a saját gépünk (laptop akár) egyben a szerver is, akkor a szilárdtest rögzítőt célszerű választani, hogy a szerver több feladatra is használható maradjon.
Forrás: http://felenasoft.com/xeoma/en/articles/hdd-and-ssd-in-video-surveillance/
Fordította: Ecsedi Ákos
Kapcsolódó cikk:
Növekedési pályán a video rögzítés
Hard Diszkek meghibásodásai és megelőzésük