Egy nagyobb darabszámú IP kamera rendszer telepítésénél, vagy karbantartásánál szinte biztosan használunk valamilyen hálózati felderítő szoftvert. Ezeket a szoftvereket általában az IP kamera gyártók rendelkezésünkre adják. Ezek a kiegészítő szoftverek alap esetben nem tesznek mást, mint a helyi hálózaton felderítik, listába szervezik az IP kameráinkat és esetleg egy IP cím beállítást tesznek lehetővé az eszközön. Azonban ma már sokkal több mindenre is használhatóak a Device Manager szoftverek.
Számos ilyen szoftvert ismerhetünk. Ha nem ragaszkodunk a gyártó által adott szoftverhez akkor nyugodtan használhatjuk akár az Onvif Device Managert vagy éppen a Wiresharkot. Nézzük akkor, hogy mi mindenre használhatók még a Device Manager szoftverek.
Egyenkénti beállítás helyett csoportos konfigurálás pár kattintással?
Ha nem akaruk több napot azzal tölteni, hogy helyszínen egyenként konfiguráljuk az IP kamerákat akkor jó esetben azokat „műhely” munkában előre megtesszük. Gondolok itt az IP cím és a mozgásérzékelés beállítására. De ma már számos beállítási lehetőséggel rendelkeznek a kamerák, nem beszélve az Open platformos egyedi alkalmazást, vagy scripteket futtató változatokról. Ezek konfigurációjában segítenek nekünk a Device Manager szoftverek. Az Axis Device Manager szoftverben lehetőségünk van a kamera hálózati és képi jellemzők, kódolási paraméterek beállítására, biztonsági másolat és visszaállítási pont készítésére, felhasználói hozzáférés beállítására, kiberbiztonságot növelő HTTPS certifikációk és alkalmazások feltöltésére és nem utolsósorban firmware frissítés végrehajtására.
Mindezeket elég egy kamerán beállítani, majd erről egy konfigurációs fájlt készíteni, amit további kamerákra tölthetünk fel. A listába felvett kamerákat elmenthetjük projektként és karbantartás alkalmával újra megnyitva, azonnal láthatjuk a kameráink státuszát a hálózaton. Ezek az állapotok exportálhatóak, Device Report funkció használatával megkönnyíti a megvalósulási terv, vagy karbantartási dokumentáció elkészítését.