Közintézmények és a logikus zónakezelés
Az ISE-n jelenlévő közintézmények, például iskolák és egyetemek közül sokan szembesültek az audió zónák kezelésének problematikájával. Ideális körülmények között a cél az, hogy az egyes osztálytermek külön-külön zónák legyenek, de ez a hagyományos technológiákkal rendkívül nehezen kivitelezhető – az ilyen mennyiségű különálló zóna létrehozásához szükséges csatlakozások és a technikai komponensek magas száma dedikált technikai termet, bonyolult tervezést és beállítást kíván, amely igen drága az analóg rendszerekkel.
A hálózati audió legújabb fejlesztésével a probléma orvosolható, hiszen az egyes hangszórók saját IP-címmel rendelkeznek és különállóan kezelhetők a hálózaton. A Power over Ethernet (PoE) technológia használatával egyetlen szabványos hálózati kábellel megoldható az egyes hangszórók meglévő hálózati infrastruktúrához való csatlakoztatása és a tápellátása is. Ily módon külön is ki lehet választani hangszórókat, de a hangszórók dinamikusan hozzáadhatók/eltávolíthatók akár több csoporthoz/csoportból is, mindezt központilag, egy egyszerű fogd-és-vidd felületen keresztül. Ez lehetővé teszi hangos tartalmak lejátszását és ütemezését, amelyek mindig a kívánt hangszórón/hangszórókon szólnak, így élő bejelentések tehetők meghatározott termekben vagy ütemezett emlékeztetők hozhatók létre, például be- kicsengetés . Ez hasznos lehet, amikor az igazgató bejelentése csak bizonyos osztályokban lévő tanulók számára releváns, a többieket így nem zavarja a tanulásban.
Forrás: Axis communications
E mellett a hálózati audió használatával a hangrendszer kezelése és karbantartása is jóval egyszerűbb. A hálózaton lévő összes hangeszköz központilag kezelhető, ellenőrizhető a kondíciójuk, az esetleges hibák megkereshetők és a mindennapi feladatok, mint például a hangerő kezelése sem probléma.
Ez a megoldás rugalmasan skálázható és módosítható a változó igényeknek megfelelően, amely különösen fontos az oktatási intézményekben, ahol a költségvetés szűkös lehet.
Hangminőség Londontól Párizsig
Egy másik, sokak által érdekelt területe az audiónak az a hálózati hangszórók hangminősége, különösen a vendéglátó és a kereskedelmi szektorban, ahol a minőségi ügyfél élmény különösen fontos. Érdekes módon az ISE-n jelen lévő számos megoldás a magas minőségű hangot előállítani képes hangszórókra helyezte a fókuszt. Tradicionális esetekben a hang a racken kerül előállításra és úgy jut el az egyébként a gyakran magas minőségű analóg hangszórókhoz ami viszont többnyire hangminőség romlást eredményezhet.
Azonban a magas minőségű hang átvitelének az új módja – különösen nagy távolságok esetén – a hang teljesen digitális továbbítása a hangszórókig hálózaton keresztül. Az egyes hálózati hangszórók feldolgozzák a digitális jeleket, fejlett hangszínszabályzással, szűréssel és tömörítéssel. Ez tisztává teszi a beszédhangot és optimalizálja a zenét a legjobb minőségű hangért. Mivel így nem szorulunk a hagyományos kábelekre, a hangadatok nagy távolságokra is lehetnek, a hangminőség nem fog romlani a hangszóróhoz küldés során.
Ez a megoldás üzletláncok esetén is ideális, ahol az egyes boltok szétszórva helyezkedhetnek el az országban – sőt, akár több országban – mégis ugyan azokat a zenéket szeretnénk bennük lejátszani. Így egy központi irodából vezérelhető minden zene az üzletlánc összes boltjában, a hangminőség bárminemű romlása nélkül.
Ahogyan a korábban olvasható a trendek is mutatják, számos olyan igény és kihívás van, amelyre az analóg audiomegoldások már nem, vagy csak körülményesen képesek, így a következő lépcsőfok a minőségi és IP-alapú hálózati audió.
Kalcsó Róbert, Aspectis Kft.
Forrás: AXIS Communications
Kapcsolódó cikkek: