Dahua a RAMIRIS kínálatában!

A Ramiris Europe Kft. a magyar informatikai piac egyik meghatározó szereplője Magyarországon. Mind üzletpolitikájuk, mind gazdasági mutatóik kiemelkedőek ebben a szegmensben. Partnereiket egyre bővülő termékpalettájukból magas színvonalon szolgálják ki. A jövőben az elektronikus vagyonvédelmi piac szereplőiként is találkozhatunk a céggel. Olvassuk közleményüket. (tovább…)

Folyamatos fejlesztés + széles választék = POLON ALFA

Partneri igényekhez igazodó raktárkészlet és szolgáltatások, projektközpontú szemléletmód – többek között ezek a tényezők biztosítják a Polon-Alfa Magyarország Kft. számára, hogy csúcskategóriás termékeikkel, felhasználóbarát megoldásaikkal egyre nagyobb szeletet hasítsanak ki a hazai biztonságtechnika tortájából. (tovább…)

10 éves az ONVIF!

2018 november 14-én, Lundban az Axis székházában az Axis munkatársai egy kis ünnepséget tartottak abból az alkalomból, hogy éppen 10 évvel ezelőtt (2008 november 25-én) indították útjára az ONVIF-et. Az ONVIF egyik alapító tagjaként az Axis komoly energiákat fektetett a nemzetközi ipari fórum sikerességébe. (tovább…)

Megkezdődött az LDSZ Behatolás-jelző IoT Roadshow

Megkezdődött az LDSZ Kft Roadshow sorozata. Az idei rendezvény alapgondolata az IoT fogalma és biztonságtechnikai szerepének ismertetése az LDSZ által forgalmazott IoT eszközök alkalmazásával. Olvassuk továbbiakban a Cég közleményét. (tovább…)

Forrás: lokacio.hu

Az „Otthon” biztonsága – A biztonságtechnika beszerzésének, telepítésének szempontjai, buktatói

Az elektronikai cikkek évek óta slágerajándéknak számítanak karácsonykor. Ezeken belül külön népszerűségnek örvendenek a biztonságtechnikával kapcsolatos kütyük. A szerkezetek használatával kapcsolatban azonban megannyi aggasztó kérdés felmerül. Ezeket pedig nem árt tisztázni még vásárlás előtt. A Pénzcentrum szakértővel beszélgetett a témában. (tovább…)

Hikvision háború- emelt szintű hacker kitettség?

Hikvision háború- emelt szintű hacker kitettség?

Második körös nyilatkozatháború alakult ki a kanadai Genetec  és a kínai, jelenleg  összbiztonságtechnikai, globális piacvezető Hikvision között. Az ok: a Hikvision termékek feltételezett – és egyes állítások szerint párszáz esetben visszaigazolt -, emelt szintű kitettsége esetleges hacker támadásoknak. (tovább…)

Az LDSZ Kft. budapesti biztonságtechnikai szimpóziuma - 2017

Az LDSZ 2017-es biztonságtechnikai szimpóziuma

Az LDSZ budapesti biztonságtechnikai szimpóziuma, a tél közepének (és január végének) egyik, évenként visszatérő jele. Újdonságokkal, érdekességekkel, a szakma szűkebb és bővebb érdekeltségi körét érintő információkkal vár minden érdeklődőt 2017. január 27-én a cég. (tovább…)

Új kihívások a biztonság világában konferencia

Új kihívások a biztonság világában konferencia

Színvonalas eseményre kaptunk meghívást a Nemzeti Közszolgálati Egyetemre 2016. április 6.-ára. A rendezvény célja volt, áttekintést adni több olyan, gazdasági-társadalmi aktivitási területről, ahol hangsúlyosan megnövekedtek a biztonsági kihívások, éppen ezért ezek rendszerszemléletű áttekintését és a teendők meghatározását szinte valamennyi előadás hangsúlyozta.

(tovább…)

Több mint egy arc, avagy arcfelismerés a videó megfigyelésben

Több mint egy arc, avagy arcfelismerés a videó megfigyelésben

Az arcfelismerő megoldások már nem csak korszerű alkalmazások a magas biztonsági szintű helyszíneken, mint pl. a reptereken és kormányzati épületeknél, de újabb üzleti lehetőségeket kínálnak, hiszen további vásárlói igényeket generál, legyen az fejlett üzleti intelligencia egy kereskedelmi egységbe, vagy valamilyen VIP szolgáltatás egy kaszinó számára stb.
(tovább…)

Járműfelügyelet okostelefonnal

Megismerhetünk egy járművédelmi, irányítási rendszert, ami egy autóba épített egységből és egy applikációból áll. Az applikáció Android, IOS operációsrendszereken működik. Lehetővé teszi az autó elektronikájának távolról való be illetve kikapcsolását, az autó GPS alapú helylekérdezését és nyomonkövetését.

AgrárSecurity!

AgrárSecurity! Új utakon a Senit Kft. Biztonságtechnika a mezőgazdaságban

A szakmában már egy ideje megfigyelhető, hogy azok a cégek is kiemelkedően eredményesek tudnak lenni a piacon, akik képesek egyes, gazdasági – iparági biztonsági szükségleteket feltárni, majd köznyelvvel szólva „ beleállni a problémába”.  A szükséges kapcsolatokat kiépíteni és nem ritkán  speciális igényekre, megfelelő megoldásokat kínálni. Ezt az utat választotta a Senit Kft, eredményesen fejlesztve kapcsolatait az agráriummal. Kövesdi József cégvezetővel beszélgetünk.

Hogyan került képbe az agrárium, mint piac? Önök keresték a kapcsolatot, vagy egy konkrét ügy kapcsán alakult ki valakivel együttműködés?

Kövesdi József:

Az építőipar gyengülő teljesítménye, valamint az azt körülvevő kedvezőtlen munkamorál sarkallt, hogy új területek után kutassak. Ebben segítségünkre volt egyik disztribútorunk megbízása, amely egy nagy mezőgazdasági Zrt. tehenészete kamerás rendszerének kivitelezésére irányult. Szakmai kíváncsiságom okán a feladat elvégzését követően találkozót egyeztettem a cég vezérigazgatójával, hogy megtudjam, miért invesztál a cég egy nagy értékű videó rendszerbe. 

Válaszokat kaptam, de egyúttal ötleteket is amely arra inspirált, hogy ezt követően, már hangsúlyosan és tudatosan  kerestük a kapcsolatot az agráriumban. Rendkívül szerteágazó iparágról van szó, így az igények is különbözőek. Ezt tapasztaltuk, viszont együttműködőek, nyitottak az új technika befogadására, sikerült sok problémára választ adni.

Milyen konkrét problémák merülnek fel az agráriumban, amelyekhez szóba jöhetnek  elektronikus vagyonvédelmi megoldások?

A mezőgazdagság megoldandó problémái, mint említettem igen sokrétűek. Természetesen jelen van a külső és belső lopás, de alapvetően jellemző az alacsony szintű technológia kontroll is. Ez azért nagy gond, mert hihetetlen nagy értékű beruházásokat hajtottak végre az iparágban, és a hanyag munkavégzésből eredő károkozás veszélye jelentős.
Az általunk telepített rendszerek a vagyonvédelem mellett a vezetői rálátást is biztosítják a mindennapi munkában. A cégvezetők szinte kivétel nélkül mobil elérhetőséggel használják az eszközeinket.
A telephelyek mellett a gépek védelmére és folyamatos kontrolljára is igény van.
A mezőgazdaságban történő telepítésnek rengeteg sajátossága van, amelynek meg kell felelnünk. Ilyen például a nagy távolság. Az egyes eszközök közötti informatikai kapcsolatot szinte kivétel nélkül vezeték nélküli eszközökkel oldjuk meg. A kivitelezés szinte mindenhol extrém körülmények között történik, hiszen nagy magasságokban elhelyezett berendezések ki vannak téve az elemeknek. Nagy a szélterhelés, hőmérséklet
különbségek, esetenként savas környezet is.

betakaritás kamerázva

Kamera felügyeli a betakarítást (forrás: axial.com)

Hogyan született az AgrárSecurity brand?

A Senit Kft. vezetőjeként az agráriumra mint külön üzleti szegmensre tekintek. Ezért létrehoztam egy új brand-et, ez az. AGRÁRSECURITY. A mezőgazdaság veszteségeinek megelőzésére kínálunk célzott megoldásokat, megfelelő eszközökkel megvalósítva. Az új Brand bevezető eseménye volt az I. AgrárSecurity Konferencia, volt, amelyre a közvetlen végfelhasználókat, azaz az agrárcégek vezetőit hívtuk meg. Két helyszínen tartottuk a rendezvényt, Kecskeméten és Győrben. Beszállítóink lehetőséget kaptak előadások megtartására, valamint rendszereik helyszíni bemutatására is. Minkét helyszínen esettanulmányt mutattunk be egy a térségben dolgozó jelentős partnerünk kiépített rendszeréről. Ők egyben a rendezvények fővédnökei voltak. A rendezvény szakmai sikere egyértelműen azt mutatja számomra, jó az irány, a szolgáltatásra jelentős az igény. Az agrárium igényeit szem előtt tartva, a biztonságtechnika és IT szakma legújabb fejlesztéseit bevonva igyekszünk továbblépni.

Az interjú ugyan csak eddig tartott, mi viszont egy kicsit még elidőztünk a brand jegyében létrehozott agrarsecurity.com oldalon. Bizony megállapítható, hogy az ügyes felépítésű oldalon van min elgondolkozni a remény szerinti látogató agrárszakembereknek.

Az oldal vázlatosan kigyűjti a jellemző megfigyelési helyszíneket.

Gépműhely. A gépműhelyekben számos nagy értékű alkatrész és szerszám található. A dolgozók egy része sok időt tölt itt, így a kontroll növelése elengedhetetlen. Technológiai célú megfigyelésekkel ellenőrizhetjük az egyes javítási és egyéb kapcsolódó munkafolyamatokat. 

Üzemanyagtöltő állomás. A legtöbb telephelyen tetemes mennyiségű gázolaj, illetve egyéb üzemanyag, kenőanyag található. A külső behatolók okozta egyszeri lopásoknál is magasabb kárt képes okozni az a dolgozó, aki „magáncélra” is igénybe veszi a kutat. Ezen felül a kútoszlopoknál kiemelkedően fontos a biztonsági és környezetvédelmi előírások betartása is.

Növényvédő szerek raktára. A növényvédő szerek magas értéküknek köszönhetően mindig kiemelt veszélynek vannak kitéve. Általában magas termék és helyismerettel rendelkező egyének állnak az ilyen támadások hátterében.

Istállók. Az istállókban legtöbbször technológiai megfigyeléseket végeznek, hogy kiderüljön, az állatok a megfelelő bánásmódot kapják-e gondozóiktól. Fontos még az állatok nyomon követése akkor is, ha elléshez készülnek, vagy más okból esély van a gyors közbeavatkozás szükségességére.

Fejőház. A fejőházakban szintén technológiai megfigyelés a fő cél. Fontos, hogy a dolgozók az előírásoknak megfelelően járjanak el a fejési folyamat alatt, és ne hagyják el a fertőtlenítést sem.

Takarmánytárolók. A külső vagy belső lopások megelőzése mellett fontos, hogy a silók berakodása és megbontása is az előírásoknak megfelelően történjen.

senit logo
                   
www.agrarsecurity.com

kamion plomba ellenorzes

Biztonság széles kitekintésben! Pillanatképek a Biztonságpiac 2015 Konferencia és Kiállításról II. rész – Logisztikai és kereskedelmi biztonság

A napokban „ Technológiai fejlesztések – Biztonságtechnikai trendek” témakörben megjelent cikkünkben már idéztük a Biztonságpiac Konferencián elhangzottakat. Elmondtuk, hogy az esemény vitathatatlan sikerének az oka nyilván a biztonság problémakörének szélesebb megközelítésben történő áttekintése, ami a biztonságpiac.hu munkafilozófiájának a lényege és ami mára már láthatóan kiváltja a szakma komoly érdeklődését. Ismét csak önkényesen tallózva a rendezvény számos eseménye között, a következőkben a logisztikai és a kereskedelem biztonság témakörét érintjük vázlatosan.

A műfaj itt is pódiumbeszélgetés volt. A résztvevők: Solymár Zoltán Z§Z Kft., Papp Róbert MBF., Őrs Tünde Agis Fire § Security Kft., dr Csikós Gellért OKSZ.

 

A beszélgetés az un. „ Ellátási Lánc ” folyamat bemutatása keretében érintette először a biztonsági kockázatokat. Az ellátási lánc a gyártástól az üzletig követi, szervezi a termék útját.

Az Ellátási Lánc lépcsői

Alapanyag – Gyártás – Raktározás – Szállítás – Üzlet.

A folyamat minden állomásán persze adott a biztonsági kockázat, minden elemében lehet gyenge pont. Haladjunk sorba. Már az alapanyagnál is lehet veszteség, különösen a drága alapanyagoknál, ahol már indulásként is esetenként hiánnyal kerülhetnek raktározásra. Így hát szoros elszámolással kell ellenőrizni, hogy milyen készletek kerülnek be a gyárba A gyártás során pedig a termékből maradhat ki valami, igazolni, ellenőrizni kell tehát, hogy minden alapanyag-komponens belekerült e a technológiai sorba. A késztermék raktározása kapcsán is jelentkezhet hiány, így az oda bekerülő és kikerülő készleteket is igazolni, dokumentálni kell. Megdöbbentő ugyanakkor az, hogy a szakemberek a szállítás kapcsán jelezték a legsúlyosabb kockázatokat, a legtöbb bűncselekményt (lásd: később).

A védekezésnek nincsenek hagyományos módszerei, itt is nemzetközi együttműködés kell, mert szinte ipari módszerekkel működő határokon átnyúló bűnözésről van szó. A gyártók sajnos az ellátási folyamat egészét érintve nem figyelnek kellő tudatossággal a biztonságra, pedig látható, hogy a munkaszervezés – készlet nyilvántartás – ellenőrzés, technikai és humán védelem vonatkozásában is számos teendő van.

Ismert gyakorlat: „ A gyártás addig még mindenképpen rentábilis amíg a termék ára elviseli a lopások által okozott kárt ” No igen, ezt a szemléletet kellene meghaladnunk. Legyen itt egy elképesztő adat: az unióban az ellátási lánc folyamata kapcsán képződő lopáskár éves szinten megközelítőleg 8,2 milliárd euro! Ez forintosítva 2 500 milliárd Ft, azaz a hazai GDP közelítőleg 10%-ának megfelelő nagyságrend.

aktarozas

Lopáskárok, szállítmányozás során

A beszélgetés során külön is kitértek a fent már említett szállítási lopáskárok problémájára.

Ismét a munka folyamatára tekintve. A szállítmányozó az esetek többségében csak bróker tevékenységet végez és leosztja a konkrét szállítást a fuvarozó vállalkozásnak. Itt a gépkocsivezetőre van bízva minden! A kockázati alapesetben csak annyi történik, hogy egyáltalán nincs, vagy csak hiányosan van képben a leplombált szállítmány összetételét illetően, ami természetesen nem segíti azt, hogy kiemeltebb figyelmet fordítson a szállítmány védelmére. Rosszabb eset – és egyáltalán nem ritka – az, amikor maga a gépkocsivezető, illetve a kapcsolódó előre beszervezett cinkosok követik el, a dézsmálásos károkozást.

Az elkövetési módszerek vonatkozásában képeket láthattunk az egyik legelterjedtebb behatolási módszerről, a plombák manipulálásáról. Láthattuk, hogy, pl. egy fém nyesedék a plomba zár részébe történő betolásával milyen egyszerűen és látható sérülés nélkül nyithatóak egyes plomba típusok. Láthattunk aztán egy olyan bravúros felvételt is ahol mozgó Kamiont hátulról megközelítve, menet közben rámoltak ki (vajon ki készíthette a videót?).

kamion plomba ellenorzes

Elhangzott, hogy szinte lehetetlen követni a lopásokhoz használt újabb és újabb technológiákat, módszereket. A fenti összegre gondolva, van bőven miből finanszírozni! Óriási kihívás tehát a biztonságtechnikai fejlesztések kapcsán is lépést tartani ezzel a tempóval. A bűnüldözés – nyomozás során gyakran már önmagában az is kihívás, kideríteni, hogy a szállítmányozási útvonal mely szakaszán és lehetőleg pontosan hol, történt meg a lopás.

Van persze itt is olyan teendő, ami nélkülözhetetlen és csak szervezést és odafigyelést igényel. A döntő: nézzük meg, hogy kinek adjuk oda a fuvart! Legyen pontos dokumentáció a szállítmányról! Ismert már a megbízható fuvarozókat tartalmazó un. „ Fehér Lista” – tessék használni! Fontos továbbá, a szállítmány biztosítási lehetőségek átgondolt igénybevétele, de legalább ennyire fontos az elektronikus járműkövető felügyeleti megoldások szélesebb körű alkalmazása stb.

A vagyonőri felelősség!

Nagyon sok múlik a vagyonőri munka minőségén. Elvárás lenne a gyors áttekintő és intézkedési készség, hiszen a károk felfedezését követően a minél gyorsabb felderítés a cél. Azaz Láss, mindent és cselekedj is promt és helyesen!” Könnyű kimondani, de a mindennapok során nehéz megvalósítani. Kevés az igazán felkészült vagyonőr, van a képzési területen is sok tennivaló. Megfigyelhető tendencia az is hogy, a cégek egyre kevesebb emberrel próbálják megoldani a beléptetés – kiléptetéshez, az őrzés –védelemhez kapcsolódó, egyébként többnyire adminisztrációs munkát is igénylő feladatokat. Gyakori a fáradtság, a túlterhelés, ami persze magában hordozza a több hiba kockázatát. Több mobil technikai eszközre is szükség lenne az eredményesebb munkához. Na és van dolga itt még bőven a jogalkotásnak is. KI intézkedhet, mit tehet, hogyan stb.?

Átfogó gondolkodás és koncepció

Visszatérve immár az ellátási lánchoz, Látható talán, hogy a hatékony védekezéshez átfogó gondolkodás szükséges, melynek keretében adott ügyben, az összes érintett részterület felelőseinek bevonásával egy koncepciót kell kialakítani. Ennek keretében át kell tekinteni a fenyegetettségeket, azt, hogy milyen eszközökkel tulajdonítanak el, általában hol és milyen ütemezésben (napszakban, stb.) és erre kell kialakítani a védekezési stratégiát. (Nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy a biztosítók a kárrendezési eljárás során igen alaposan keresik a konkrét károkozás helyét és ha kideríthető munkahelyi hanyagság, akkor a felelőst is.) Sajnos az itt kívánatos szemlélet térhódítása egyenlőre itthon még igencsak gyerekcipőben jár.

A röntgenek szerepe

A technikai vonatkozásokban a beszélgetés részletekbe menően nem érintette azt az arzenált (áruvédelmi, video megfigyelő, beléptető, behatolás jelző, külső védelmi rendszerek, távfelügyelt megoldások stb.), amelyek segítik ezeken a területeken is, a hatékony védelmet.

A röntgenek egyre erősödő szerepét viszont hangsúlyozták, mégpedig nyilván azért, mert itt olyan technológiáról van szó, amely az ellátási lánc folyamatának szinte valamennyi állomását érintve tud komoly segítséget adni a vagyonvédelmi munka során. Az itt használt egyre szélesedő eszköztár csak felsorolásszerűen: kézi fémkeresők, fémdetektorkapuk, testszkennerek, csomag vizsgáló és cargo röntgenek, gépjármű és vasúti kocsi átvizsgáló röntgenek. Sűrűn elhangzó érv az, hogy lassan számos területen szinte nélkülözhetetlenek, de nagyon drágák.

csomagrontgen
Ez persze viszonylagos, hiszen idézzük csak fel a fent említett éves összegét az ezen a területen bekövetkező lopáskároknak.

kapcsolódó cikkek:

Biztonság széles kitekintésben! „Pillanatképek” a Biztonságpiac 2015 Konferencia és Kiállításról I. rész

LDSZ szimpózium. 9 téma, 4 óra. Fókuszban az év újdonságai a Kandón

ldsz logo

LDSZ Biztonságtechnikai Szimpózium 2015. március 20. Pécs

Az LDSZ Kft hagyományos éves szimpóziumát 2015. március 20-án pénteken tartja egész napos program keretében Pécsett, a Palatinus Hotelben. Az idei rendezvény öt cég összefogásával jön létre. A rendezők változatlanul számítanak a szakma megkülönböztető figyelmére és szeretettel várják az érdeklődőket.

ldsz meghívóA program letölthető: itt

forrás: ldsz.hu

kapcsolódó cikkek:

LDSZ szimpózium. 9 téma, 4 óra. Fókuszban az év újdonságai a Kandón

CANON biztonsági kamerák Magyarországon 

Biztonsagpiac konferencia terem

Biztonság széles kitekintésben! „Pillanatképek” a Biztonságpiac 2015 Konferencia és Kiállításról I. rész

A konferenciát Idén már második alkalommal rendezte meg a Biztonságpiac.hu, a Gazdálkodási és Tudományos Társaságok Szövetsége (GTTSZ) és a Magyar Rendészettudományi Társaság (MRTT)  az ORFK Teve utcai székházában. Az esemény vitathatatlan sikerének az oka nyilván a biztonság problémakörének szélesebb megközelítésben történő áttekintése,  ami a biztonságpiac.hu munkafilozófiájának a lényege és ami mára már láthatóan kiváltja a szakma komoly érdeklődését egyben hiánypótló jelentőségű.  

Mire is gondolunk itt? A két napos program során szó esett hadiipari, terror elhárítási, nemzetközi biztonságpolitikai, magánbiztonsági, rendvédelmi, bűnmegelőzési, büntetés végrehajtási, tűz és katasztrófavédelmi, biztonságtechnikai, adatvédelmi, kereskedelem- áruvédelem biztonsági kérdésekről stb., hazai és nemzetközi tendenciákról a legszélesebb kitekintésben. Így jutottunk el az Iszlám Állam (IS) biztonsági kockázatainak az elemzésétől, a zárjegy és plombák használata kapcsán felmerülő problémákon keresztül egészen a számítógépeink vírusvédelméig, vagy a drónok használatának adatvédelmi kérdéseiig stb. 

A moderátori közreműködésével történő pódiumbeszélgetéseken a piac neves szolgáltatói, az állami és szakmai társadalmi szervek, valamint kiemelt biztonsági kockázatú felhasználók képviselői vettek részt, elősegítve az egyébként elég szűkös keretekben működő szakmai párbeszéd folyamatát.  Az „ Egy asztalnál az adott témában érintettek köre.”  – elv kitűnően segítette a fontos kérdések megfogalmazását a válaszok több szempontú átgondolását.

A Konferencia  deklarált fő témája  „A hadi- és biztonsági ipar a honvédelem, a rendvédelem és a magánbiztonság szolgálatában.” volt. Mi a fent említett széleskörű kitekintés bemutatására már portálunk profilja okán sem vállalkozhatunk, most inkább a szűkebben vett biztonságtechnikához kapcsolódó témakörökből választottunk kettőt a rendezvény február 26-i programjából. Akkor következzen az első téma.

Technológiai fejlesztések, biztonságtechnikai trendek témakörben Torda Júlia (Bme.hu) moderátori tevékenysége keretében folyt beszélgetés. A résztvevők: Dr Gárdonyi Gergely BSZKI. Otti Csaba Óbudai Egyetem, Kalcsó Attila Aspectis Kft, Móré Attila Szabványügy, Wilhelm Tibor  T-Systems MO. Kft.

Biztonság széles kitekintésben

A felvezetésben elhangzott, hogy az év eleji szörnyű párizsi merénylet nemzetközi hatása az eddigieknél is koncentráltabban irányította rá a hatóságok figyelmét világszerte a terrorcselekmények fenyegető veszélyeire, a bűnmegelőzés, felderítés fontosságára, a feladatok koordinálására és ezekben a folyamatokban a technikai lehetőségek intenzívebb sokrétűbb felhasználására, egyben a biztonságtechnikai alkalmazások növekvő szerepére.

Ezt követően a meghívottak szakterületeik innovációiról, fejlődési tendenciáiról, aktuális kérdéseiről adtak rövid tájékoztatást, majd beszélgetés következett.

Dr Gárdonyi Péter a bűnügyi helyszínelő tevékenységet segítő jelentős innovációként a – egyébként már eddig is nem kevés publicitást kapott – bűnügyi helyszínelő buszokról számolt be. Elmondta, hogy az optikai kutató eszközökkel és talajradarral kiegészített eszköztár, nagy segítséget ad a helyszíni daktiloszkópiai felderítő munka során. Könnyíti a helyszínelő munkát, hogy az optikai eszközökkel a nyomrögzítésekhez szükséges fizikai- kémiai kontaktust meg tudja előzni így egy precíz optikai felderítés, ami egyrészt abban segít, hogy a ténylegesen „nyomgyanús” helyek vizsgálata később alaposabban történhessen meg, egyben remélhető, hogy az előzetes kevesebb fizikai kontaktussal, a fontos nyomok eltűnésének a kockázata is csökken. Az új technika alkalmazási protokollja  még kidolgozás alatt van és persze itt felmerülnek gazdaságossági szempontok is. Azaz alkalmazni csak a feltétlen szükséges problémák megoldására célszerű ezt a működési rezsijében sem olcsó buszos technológiai arzenált.

Otti Csaba. Az Alkalmazott Biometriai Intézet munkája kapcsán elmondta, hogy az azonosítás technológiai trendek kapcsán nő az érdeklődés a humán (és nem tárgy) alapúmegoldások iránt. A piacra egyre több gyártó lép be, aminek eredményeként az általuk elvégzett szakértői munka is felértékelődik, hiszen a kikerülő rendszerek messze nem azonos képességűek, így ezek tesztelése, véleményezése nélkülözhetetlen. További rendszeres feladatként jelentkeznek a rendszerintegrátoroktól kapott megbízások, hiszen a szakmában egyre gyakoribb igény, hogy adott feladatra kell kiépíteni,integrálni – egyébként gyakran különböző gyártóktól származó – technikákat a biztonságos létesítmény üzemeltetést elősegítve (egymással összehangolt formában működő behatolás jelző-  tűzjelző – beléptető-kamera – munkaidő nyilvántartó, nem ritkán intelligens épület rendszerek).

Az intézeti munka filozófiai alapvetése változatlan, lényege, hogy a biztonsági megoldásokat mindig egy koncepció keretein belül kell tárgyalni, ahol pontosan meg kell határozni az elérendő célokat, feltárva a kockázatokat, figyelembe véve az emberi tényezőt, a várható költségeket és prognosztizálható hasznokat. Elmondta, hogy a munkáik közel 80%-a konkrét alkalmazási igény vizsgálatához kidolgozásához kapcsolódik.

Wilhelm Tibor a rendezvény főtámogatójaként szereplő T-Systems képviseletében csatlakozott Otti Csaba gondolataihoz. Cégük a hazai piacvezető  infokommunikációs vállalat, rendszerintegrátorként  jelenik meg a fizikai biztonságtechnikai piacán, mégpedig az ügyfél igények alapján a fejlesztők-gyártók által innovált termékek felkarolásával, és másokkal együttműködve rendszermegoldások szállításával.

Kalcsó Attila. A hazai IP video technológia élharcos cége az Aspectis Kft értékesítési igazgatója, a megfigyelő rendszerek fejlődési tendenciáiról beszélt. Megjelentek az egyre nagyobb felbontásra képes technikák (akár 20-30 MP), a döntő tendencia mégsem a felbontás parttalan növelése, hanem az adott lehetőségek mellett megvalósítandó minél színvonalasabb képalkotás.  Nő az igény a speciális alkalmazási környezetre fejlesztett megoldásokra pl. rossz fényviszonyok mellett, vagy éjjel. Fontos szempontként jelentkező igény a cselekvés felismerés, vagy pl. a pro aktív, illetve utólagos intelligens video elemzés  lehetősége. Ez utóbbi annál is inkább fontos szempont, mert a felügyeleti rendszereknél probléma, hogy az emberek egyre több eszközt kell kezeljenek megosztott figyelemmel, ami persze magába hordozza a gyakoribb hiba kockázatát.

A szigorúan vett biztonsági, rendvédelemi alkalmazásokon túlmutató felhasználásoknak is egyre nagyobb a piaca. Ilyen pl.: a pro aktív közlekedésbiztonság a baleset megelőzés, az üzletvitelt segítő, vagy a munka, illetve termelési folyamat kontrolt segítő megoldások.

Talán a legnagyobb figyelmet keltő, egyben megszívlelendő mondanivalója Móré Attilának a vagyonvédelmi szabványok szakértőjének volt. A szabványok egyre parancsolóbb nélkülözhetetlenségét kitűnő példaként a már fentebb többször említett integrált rendszerek kapcsán mutatta be. Elmondta hogy a közös működésbe vont (gyakran különböző gyártóktól származó) rendszerek összehangolt működése sikeréhez közös technikai nyelven kell„beszéljenek”, hiszen ennek hiányában hogyan is hangolhatóak össze? Meg kell tehát teremteni az összemérhetőség, illetve összeilleszthetőség paramétereit. Ebben segítenek szabványok. Azaz a szabványoknak megfelelő eszközöket kell gyártani, mert csak akkor van lehetőség a zökkenőmentes összehangolt működésre.

A szabványosítás ugyanakkor lassú folyamat, folyamatos egyeztetést és végül adott ügyben közmegegyezést igényel. Elmondta, hogy itthon nem ritkán okoz feloldhatatlan konfliktusokat a MABISZ megfelelősség és egyúttal a hatályos EU-s szabványoknak történő megfelelés problémája. Hangsúlyozta, hogy persze a szabványok kötelezővé tétele nem szerencsés politika, mert nehezítheti a fejlődést. A szabványoktól olykor el lehet és el is kell térni adott probléma megoldása érdekében, ez a mindenkori tervező felelőssége. A rugalmasabb értelmezés érdekében történik a szabvány harmonizáció.  Ennek értelmében az eltérés iránya mindig csak felfelé lehet, mert a szabvány által előírt minimális biztonsági szintet mindig célszerű megtartani.

kapcsolódó cikk:

LDSZ szimpózium. 9 téma, 4 óra. Fókuszban az év újdonságai a Kandón

LDSZ szimpózium

LDSZ szimpózium. 9 téma, 4 óra. Fókuszban az év újdonságai a Kandón

Immáron a 4. volt a sorban az LDSZ Kft. által szervezett szakmai előadás sorozat, melyet hagyományosan az Óbudai Egyetem Kandó Kálmán Villamosmérnöki Karának Budapest, Tavaszmező utcai nagy eladótermében tartottak meg. A helyszínválasztás persze nem véletlen, hiszen az intézmény a biztonságtechnikai mérnök képzés fellegváraként közismert. Az oktatómunkát a legmodernebb technikák ingyenes átadásával, az LDSZ immár évek óta támogatja

A január végi rendezvény az idei év újdonságairól szólt, melyekből idén sem volt hiány. Az érdekes témák: a CANON biztonsági IP kameráinak hazai megjelenése, ezek PC alapú és stand-alone rögzítési lehetőségei, egy új GSM modul, egy új HD video technológia, a Plug&Play IP megoldások, valamint városi térfigyelő rendszerek telepítésének gyakorlati tapasztalatai, mintegy 80 szakmai látogatót vonzottak az ország számos pontjáról. Bemutatásra került egy web technológiát használó, nem projectre gyártott, hanem a szakkereskedelemben forgalmazható, most fejlesztett ügyfélhívó rendszer is. Az utolsó előadás a MegaPixel kamerák értékesítéséhez adott a gyakorlatban kipróbált és bevált tanácsokat.

Megnyitójában az LDSZ Kft. kereskedelmi igazgatója, Szabó László elmondta, hogy az újdonságokat üdítő színfoltként szinte kiállítás szerűen, a gyártók mutatják be működő demo eszközökön.
A következőkben terjedelmi korlátjaink okán, most csak két témát emelünk ki.

Térfigyelő kameratelepítési tapasztalatok

Szatori Tamás, az LDSZ Kft. főmérnöke osztotta meg városi térfigyelő kamerák telepítési tapasztalatait a hallgatósággal.
Video bejátszással mutatta be, hogy az 1,3 MP 18x optikai zoommal bíró speed dome kamerával 103 méter távolságból 6 cm betűmagasság még elolvasható. Természetesen arcfelismerés is lehetséges ekkora távolságból, viszont célszerű 40” képátlós, FULL HD felbontású monitort alkalmazni.
A Power over Ethernet ( POE ) technológiáról is esett szó. A POE segítségével általában olyan hálózatra kapcsolt kamerákat, nehezen hozzáférhető helyen található switcheket látnak el árammal, ahol a külön áramforrás kiépítése nehéz, drága vagy megvalósíthatatlan, illetve az eszközök elérhetősége korlátozott. Viszont ahol dedikált WIFI hálózat kiépítésére kerül sor, ott értelmetlen 2-3 méterre POE-val táplálni a kamerákat. Pont a térfigyelő rendszereknél tipikus, hogy az oszlopokra helyezett kapcsolószekrényektől csak néhány méterre van a kamera, így itt általában értelmetlen a magas felárú POE kamera és POE switch használata.

LDSZ szimpózium
A számos telepítés során összegyűjtött tapasztalatokra építve az előadó felsorolta az előkészítés során elvégzendő feladatokat. Hangsúlyozta, hogy egyeztetni kell a megrendelővel, mit szeretne látni, felismerni, és az hány kamerával oldható meg? Hány napot szeretne rögzíteni, és tájékoztatni kell az ügyfelet, arról is hogy a Vagyonvédelmi törvény alapján egyáltalán hány napot szabad. Ezután ki kell számítani a forgalmazó weboldalán található kalkulátor segítségével, mekkora kapacitású tárolóra van szükség.

Az előadó felhívta a figyelmet, hogy az árajánlat adáskor kalkuláljuk be a Tervdokumentáció elkészítését, amire irányszámokat is megadott.

Az áramszolgáltató oszlophasználat engedélyeztetése akár 2-3 hónap átfutási időt is igényel.  Ezt az önkormányzatoknak kell intéznie, mivel itt ők számítanak a szerződő félnek, de sok időt spórolhatunk, ha az adatlapot mi töltjük ki. Oszloponként kb. 50 e Ft az áramvételi pont kialakítása.

A városi térfigyelő rendszereknél jellemző a vezeték nélküli jelátvitel használata. Itt a szükséges sávszélességet is ki kell számítani, amihez nélkülözhetetlen a hálózati ismeretekkel bíró szakember. Csak ezt követően válasszuk ki a jelátvitelre használt eszközöket.

Ezután döntsünk a kamerákról, és keressük meg azok rögzítésére szolgáló eszközt, a dobozt. Nagyon fontos, hogy ha 100 méternél nagyobb kábelhosszt használunk, milyen minőségű és keresztmetszetű vezetéket telepítünk.

A buktatókra is felhívta a figyelmet az előadó. Jellemző elvárás az ügyfél részéről, hogy 1 db kamerával lehetőleg szinte mindent lássunk, hogy éjjel-nappal legyen mindenki felismerhető, lássunk rendszámot stb. DE EZ NEM MEGOLDHATÓ!

A későbbi problémák elkerülése érdekében érdemes a Megrendelőnek bemutatót tartani arról, hogy az adott kamerával, ténylegesen milyen látószöggel mit fog látni. El kell mondani, hogy rendszám felismerő rendszerhez speciális kamera kell, speciális beállításokkal, az más megfigyelésére nem használható. Széles látószögre állított optikával kicsi az esélye annak, hogy használható rendszám információhoz jutunk még 5 MP esetén is!

Az előadó bemutatta azokat a kipróbált és bevált telepítési segédanyagokat is, melyek nélkülözhetetlenek az éveken át 24 órás üzemben, kültérben történő üzemeltetéshez. A villámvédelem érdekében felhívta a figyelmet a földelhető switch használatának fontosságára, a szünetmentesítésre. Apróságnak tűnik, de ahhoz, hogy mindent elhelyezzünk a kültéri dobozban ( tápok, aljzat, switch, töm szelencék ) és azt előkészítsük a telepítésre, akár 1 óra is szükséges lehet a műhelyben dobozonként, aminek költségeivel célszerű számolni már az ajánlat adáskor.

A pont-pont és pont-multipont vezeték nélküli kapcsolatok kialakításához is adott támpontokat az előadó. Ezzel akár 15 km-es hatótávolság is elérhető videójel továbbítása esetén, de optikai rálátás kell. Fa, lengedező ág, bokor, tereptárgy sem lehet a két eszköz között.

Előadásának végén röviden ismertette a Belügyminisztérium által kiadott ajánlást a Térfigyelő rendszerek vonatkozásában.

Új HD felbontású video technológia

Az új, 2013-ban kifejlesztett, 2014-ben a piacon megjelent AHD technológiát Szerető Csaba mutatta be. A HD felbontás iránti igény és az analóg jeltovábbítás alkalmazhatósága vezette a fejlesztőket az AHD technológia megalkotásához. Ebben a szegmensben fontos a kedvező ár és az igény arra, hogy a régi analóg rendszerek képét úgy korszerűsítsék HD minőségűre, hogy a régi koax kábelezést lehetőleg megtartsák. A telepítő szakembereknek az AHD technológiánál nem szükséges magas szintű hálózati ismeretekkel rendelkezni, ezért új telepítések esetén is érdemes számolni ezzel a technológiával.

A telepítési költségek viszonylagosan alacsonyan tarthatók, hiszen itt elmaradnak a hálózati eszközök (switch, router) költségek.

2014-ben jelent meg a Nextchip félvezetőgyártó cég világszerte a legújabb fejlesztésű DSP (Digital Signal Processing) és ISP (Image Signal Processing) chip-jeivel, amelyek HD 720p (1280×720) felbontással működnek. Az eljárást AHD-nek (Analog HD) nevezték el. Jelen esetben a kamerában alkalmazott ISP, egy analóg vonalon továbbítható speciális digitális jelfolyamba kódolja a képtartalmat.

A DVR-ben működő DSP ezt dolgozza fel. Az előadó elmondta, hogy ezt a jelfolyamot kizárólagosan AHD kompatibilis DVR tudja csak feldolgozni. ( A video tömörítési eljárásként továbbra is H.264 algoritmus szolgál.) A gyártó ígérete szerint áprilisban találkozhatunk majd az AHD FULL HD felbontású kamerákkal, DVR-ekkel. A piacon hozzáférhetőek lesznek azok a mindent kezelő DVR-ek, amelyek képesek az analóg, az IP, és AHD technológiák együttes fogadására és rögzítésére is.

A felbontás – technológia – csatornaszám mátrix a weboldalon az adott terméknél megtalálható.

LDSZ szimpózium

IHD-R1620, 16 csatornás AHD (1MP) és analóg (960H) DVR / IP HVR hibrid / IP NVR rögzítő

Mit is nyújtanak tehát az új AHD eszközök?

  • HD felbontás
  • a HD-SDI-nél lényegesen nagyobb kábelhossz ( 500 fm)
  • az IP-vel szemben nincs késleltetés
  • progresszív scan
  • megtartható a meglévő (koax illetve UTP) kábelezés !
  • számítógépes hálózati ismeretek nem szükségesek a beüzemeléshez

A résztvevők, köztük 6 biztonságtechnikai mérnökhallgató elégedetten távozott az ebéd után, mivel egyetlen délelőttön 9 témában kaptak információt a 2015. üzleti év sikeressé tételéhez.

forrás: ldsz

kapcsolódó cikk:

LDSZ Szimpózium 2015. január 29. Óbudai Egyetem

Találtam olcsóbbat

„Találtam olcsóbbat!?” – A biztonságtechnika értékesítésének buktatói az ügyfélkapcsolatok során

Törekednünk kell a szükségleteknek megfelelő értékes technikák, szolgáltatások eladására!
Portálunk az utóbbi időben rendszeresen igyekszik foglalkozni a telepítések színvonalával, a gyakorta előforduló hibás, hanyag munkák bemutatásával. Most mégis úgy gondoljuk, hogy a következőkben röviden a szolgáltatások értékesítéséről (eladásáról) kell beszélnünk, mert azt tapasztaljuk, hogy a problémák gyökerei, már az értékesítés folyamatába kódolva vannak.  Miért is annyira fontos ez a kérdés?

Vélhetően azért, mert már a személyes ügyfélkapcsolatok kezdeténél jószerével elmondható, hogy az itt elkövetett hibák előre vetíthetik a trehány színvonalú munkavégzést.  A probléma szerteágazó, a piac által meghatározott objektív körülmények, de szubjektív – a felkészültség színvonalával szoros összefüggésben álló – tényezők is jelentősen befolyásolják.

Az objektív körülmények között meghatározó hatása van az interneten hozzáférhető, gyakran az olcsónál is olcsóbb rendszerek kínálatának, azt a hamis látszatot keltve, hogy a helyi körülmények ismerete nélkül a jelzett árakon megbízható megoldásokat lehet telepíteni (az internetes árakba egyebek mellett, egyébként többnyire a későbbi szerviz költségek sincsenek beépítve).  Így aztán a kollégákat az ügyfeleknél nem ritkán már az előzetesen „körültekintően tájékozott megrendelők” várják, döntően az olcsó ár felé nyomva az alkut. Azaz a beszélgetés tárgya meghatározó módon az ár és nem a ténylegesen szükséges megoldás.

További probléma, hogy a telepítések jelentős részét a távfelügyeleti cégek alvállalkozóiként dolgozó kisvállalkozók, „mikrocégek” végzik, akik számára természetesen a megbízó cég határozza meg gyakran túl alacsony összegben az egy szerelési munkára biztosított finanszírozást.  Ez pedig nem ritkán a vállalkozó normál rezsijét is csak szűkösen fedezi, egyben nyilván csak az olcsóbb, nem ritkán gagyi megoldások és technikák telepítését valószínűsíti. Tisztában kell tehát lenni alvállalkozóként is a saját költségekkel, nem mellékesen az elvégzett munkára garanciát is vállalni kell, szervizeléssel.  Fontos tehát, a megnyugtató színvonalú munkát biztosító alvállalkozói szerződések elérése.

Ugyanebben a körben érzékelhető további probléma a hajszoltság. Amennyiben, adott napon akár öt telepítést is el kell végezni, könnyebben csúsznak be a hibák, a trehány megoldások, hiszen a cél a minél gyorsabb, egyszerűbb munkavégzés.

Beszéljünk akkor a továbbiakban a szubjektív tényezőkről. Nézzünk akkor egy, a fentieknél optimálisabb helyzetű, de azért tipikus értékesítést. Telepítő cégünk megkeresést kap, emberünk megérkezik.  Megrendelőink vázlatosan elmondják az igényeiket és azonnal az árkérdésekre térnek.  Emberünk gyorsan kalkulál és adja az ajánlatot. A megrendelői reakció: „Ez így drága, nézze meg az interneten, hogy egy hasonló képességű rendszer ott, abban a  …. ajánlatban mennyivel olcsóbb!” Jó Uram, értem „Tudom olcsóbban!” és már indul is a verkli, ami persze már nem a célszerű minimális biztonsági igény nyugodt és szisztematikus áttekintéséről szól, hanem az olcsónál is olcsóbb vállalási ár eléréséről, függetlenül az eredeti elérendő céltól ( lásd: fent is).

Azaz fordítva ülünk a lovon. Amiről persze beszélünk, az a szolgáltatások értékesítése kapcsán jelentkező talán leggyakoribb probléma: precízen és leginkább empátiával kell meg próbálni a szükségleteket, motivációkat felmérni. A személyes biztonság kérdése érzékeny téma, így azt is mondhatjuk talán, hogy itt a jó értékesítés bizalmi munka, hiszen  az indító beszélgetés kapcsán a család lakáson belüli rendszeres mozgásaira, az együttlakók szokásaira  ( pl. mi mikor van nyitva zárva, lakáson belül, kívül ), a kiemelten védendő értékek helyére, a tulajdonos biztonsági motivációinak indítékaira (félelmek stb.) is meg kell próbálnunk rákérdezni. Azaz minden a beszélgetéssel kezdődik és annak a tudatosításával, hogy bármilyen technikai megoldás ajánlata, csak ezt követően történhet, hiszen ennek hiányában ténylegesen sem a tulajdonos, mi aztán pláne nem érthetjük a védelem tényleges motivációit és a szükségleteket.

érzékeőo felszerelésAmennyiben sikerül ezt a kronológiát betartani, akkor nyílik tényleges lehetőség egy értékelvű értékesítésre, ahol talán így nem döntően az árkérdések dominálnak.

További olyan kérdés, aminek a felvetése akár megütközést is kelthet, pedig olykor szintén tapasztalható. Körültekintően kell ismernünk az általunk szerelt technikát (beszerelés, működés), azaz felkészülten megyünk ki az ügyfélhez. Kínos látvány a tanácstalan szerelő, továbbá negatív következményei is lehetnek (pl. az ügyfél eláll a megbízástól).

Persze más szubjektív tényezők befolyásolhatják még az eredményes értékesítést. Sokan gondolják úgy, hogy a fellépés stílusa, a kommunikációs készség (döntően: empátiával meghallgatni a másikat), ápoltság, öltözködés itt a mi szakmánkban nem különösebb „játszik”, de persze ez is tévedés, hiszen ez minden ügyfélkapcsolatban fontos és befolyásol.  Itt kell felhívni a figyelmet a levelezéseink, ajánlataink áttekinthetőségére, arculatára és bizony nagy hangsúllyal a helyesírásra is. Tudunk olyan esetről, amikor a megrendelő biztató személyes tárgyalást követően, a levelezés helyesírási hiányosságai okán állt el a munkától.
Figyeljünk tehát oda, mert igazán eredményesen a személyes ajánlásokkal lehet további ügyfeleket szerezni, törekedjünk tehát a bizalom elnyerésére és megtartására. Az értéket adjuk el és valósítsuk meg, megrendelőinknél.
A tapasztalatok szerint, jól gondolkoznak  azok a cégek, akik dolgozóikat értékesítési tréningekre küldik és jó lenne, ha ezzel a lehetőséggel a biztonságtechnikai szakma is szélesebb körben élne.

kapcsolódó cikkek:

Vagyonvédelmi rendszertelepítő 8 általánossal? Vagyonvédelmi rendszertelepítő 8 általánossal? 

Telepítői „HIBA TÜKÖR”! Fotózz! Írd meg! Megjelentetjük!

Korlátlan finanszírozás, de gagyi munka! Korlátlan finanszírozás, de gagyi munka! 

Egy riasztás és garantált a szívroham. Zárt előszoba + 120dB= örökség

LDSZ Szimpózium 2015. január 29. Óbudai Egyetem

LDSZ Szimpózium 2015. január 29. Óbudai Egyetem

Az LDSZ Kft idei első Biztonságtechnikai Szimpóziumát 2015. JANUÁR 29.-én tartja Budapesten, az Óbudai Egyetem Kandó Kálmán Villamosmérnöki Karán. Várják az érdeklődő szakmai közönséget.

Az LDSZ Vagyonvédelmi Kft. – mint a CANON, FUJINON, GEOVISION, GRUNDIG, EVERLINK, IDENTIVISION, ROKONET (RISCO), SATALARM, SELCO, WAVESTORE termékek hivatalos magyarországi márkakereskedője és márkaszervize – meghívja Önt budapesti biztonságtechnikai szimpóziumára. Hagyományteremtő céllal szervezzük a rendezvényt. 2011-ben, 2013-ban és 2014-ben nagy sikerrel megtartott szimpózium után idén is szeretnénk bemutatni a biztonságtechnika világának újdonságait. 5 cég összefogásával jön létre az idei szakmai termékbemutató nap.

DÁTUM ÉS HELYSZÍN:

Dátum:    2015. január 29. csütörtök 
Regisztráció: 08.45 – 09.15 
Kezdés:    09.15 
Helyszín:   Óbudai Egyetem Kandó Kálmán Villamosmérnöki Kar 
   1084 Budapest, Tavaszmező utca 14. G Épület fszt. Nagyelőadó terem 
Parkolás:   a Tavaszmező u. 13. alatti fizető parkolóban 200Ft/óra

 

 

 

 

 

 

 

REGISZTRÁCIÓ, JELENTKEZÉS:

Részvételi díj: A részvétel DÍJTALAN, de regisztrációhoz kötött.

– – Kérjük, hogy még időben jelezze részvételi szándékát!
– A helyek száma korlátozott (max. 180 fő).
– Helyfoglalás a jelentkezések sorrendjében történik!
Regisztráció, jelentkezés: telemarketing@ldsz.hu

Kérjük, a regisztrációnál az alábbi adatokat adja meg:

– – Cégnév / név.
– – Jelentkezők száma.
– – Telefonszám.
Kérjük, hogy még időben jelezze részvételi szándékát! A helyfoglalás a jelentkezések sorrendjében történik!

A részletes program letöltése

 

 

Vagyonvédelmi rendszertelepítő 8 általánossal

Vagyonvédelmi rendszertelepítő 8 általánossal?

Régi és súlyos gond a biztonságtechnikai telepítők hiányos felkészültségéből adódó nem kevés probléma.  Rácz Gézával és Balczó Rudolf rendszer mérnökökkel az egyik legdinamikusabban fejlődő hazai importőr vállalkozás szakembereivel beszélgetek a múltról és a jelen megoldásra váró gondjairól. A gyökereket még a 80-as évek közepén kereshetjük. Talán elmondható, hogy ez az időszak volt, a hazai elektronikus biztonságtechnika térhódításának a „ hajnala” .Ebben a periódusban és még az azt követő gyorsuló fejlődés 10 -12 évében is a szükségletekhez képest igen szűk volt  a felkészült szakemberek köre  és a kapcsolódó államilag koordinált  képzések sem történtek meg.

Igaz ezekben a „boldog békeidőkben” nem volt az eszközök ilyen széles tárháza, no és persze a vagyonvédelem szükségessége sem volt ennyire a köztudatban, mint manapság. Így mondhatjuk, hogy boldog-boldogtalan és akármilyen végzettséggel, felkészültséggel is szerelhetett riasztókat, vagy akár bonyolultabb rendszereket is. A bimbózó szakma még csak épp a kezdeti lépéseket tette meg. Nem voltak képzések amelyeken az érdeklődő megismerhette volna mibe is csöppent bele.

Képzési programok a szükségletek után kullogva

Sajnos elmondható, hogy a problémát azóta sem lehetett igazán meghaladni, a képzési programok messze nem tudtak érdemi lépést tartani a szükségletekkel.  Kötelező képzés, hogy   „legyen legalább neve a gyereknek ” jó tíz éves késéssel   1997-től a vagyonőri képzés részeként  indult.  Ennek keretében kaptak az elektronikus szerelést végzők alapfokú felkészítést, és a tanfolyam eredményes elvégzése lett a feltétele a munkavégzés lehetőségének. 2006-ban módosították a vagyonőri és rendszerszerelői igazolványokat. Szétválasztották az élőerőt a technikától, azonban ezáltal a régi igazolványok érvénytelenné váltak, újra el kellett végezni egy tanfolyamot, de már szelektálva. Aztán ismét hosszú szünetet követően idén tavasztól végre már meglévő – legalább valamennyire – szakirányú középfokú végzettséghez kötötték az OKJ-s képzés keretében, a szerelési jogosultság megszerzését.

Nézzünk egy aktuális tanfolyami kiírást napjainkból

ELEKTRONIKUS VAGYONVÉDELMI RENDSZERSZERELŐ
A képzés OKJ száma: 35 861 01 
FEOR száma:
5259 egyéb személy és vagyonvédelmi foglalkozású 

A programba való bekapcsolódás feltételei: 
– 34 522 03 Elektronikai műszerész, vagy 34 522 01 Elektromechanikai műszerész ,vagy
  33 523  02 000 Távközlési és informatikai hálózatszerelő, vagy 34 522 04 Villanyszerelő
  megnevezésű szakképesítés valamelyikének megléte 
– alapfokú iskolai végzettség
– egészségügyi alkalmassági
– a vagyonvédelemről szóló jogszabályokban meghatározott erkölcsi alkalmazási    
  feltételek megléte

Időtartama: 250 tanóra
– elmélet 100 tanóra
– gyakorlat 150 tanóra

Azaz a jelentkezők annak idején a középfokú szakképző intézmények keretében szerezték meg az elektronikai, elektrotechnikai, villanyszerelői ismereteket, majd most erre az ismereti bázisra építve vesznek részt a vagyonvédelmi telepítői ráképzésen és ezzel a papírral a kézben aztán már szabad a gazda a piacon.

Vagyonvédelmi rendszertelepítő 8 általánossal
Több szintű problémák

A jelen problémája tehát több szintű, hiszen a piacon tömegével dolgoznak a jogosultság nélküli kvázi „szakemberek”, de a végzettséget igazoló papírral rendelkezők is, akik esetében az elektronikus szakma mélyebb ismeretének feltételezése merő illúzió, igaz közülük sokan az eltelt évek alatt elsajátították legalább az alapokat.  Ma már kimondható, hogy tényleges középfokú villamos ismeretek nélkül felelőtlenség szerelni engedni bárkit is. Aztán már csak hab a tortán – a kollégák elmondása szerint-, hogy a még a papíron középfokú végzettséggel rendelkezők esetében is megdöbbentő az ismerethiány mértéke, mindez akkor amikor egyre bonyolultabb, újabb, magasabb felkészültséget feltételező rendszerekkel kell dolgozni.
Mit lehet tenni. Az importőr cégek elitje maximálisan elkötelezett abban, hogy a tőlük vásárolt (általuk képviselt) technikák megfelelő színvonalon, megbízható üzemben és problémamentesen működjenek, ezért aztán a viszonteladó partnereikkel együttműködve folyamatos ráképzésekkel próbálnak segíteni az ismerethiányokon. Számtalan olyan szakmai napon vettem én magam is részt, ahol a termék support ismerteken túlmenően a programok részeként hangzottak el villamos technológia ismereteket bővítő előadások.

Hiányos termékismeret, felkészületlenség, igénytelenség

A telepítések során sajnos további gyakori probléma a termékismeret hiánya is, ami konkrét formában aztán a megrendelőnél a szerelés során derül ki. Ennek pedig súlyos romboló hatása van, mert az adott szerelőn, terméken, kívül sajnos az egész szakmát „prostituálja”. További gond a szereléshez nélkülözhetetlen, az érintett épület villamos terveinek előzetes áttekintéséhez, megértéséhez kapcsolódó hiányosságok. Fel kell ismerni a környezettel, vagy a villamos megtáplálási lehetőségekkel nem adekvát terveket is. Azaz az eredményes munkavégzéshez a telepítéseket megelőzően széleskörű helyszíni tájékozódás és felkészülés szükséges. Csak akkor lehet megbízható rendszert építeni, ha a tervező/telepítő tudatában van az eszközök működési elveivel, műszaki paramétereivel.

A szerelők leterheltségéhez kapcsolódó problémák is vannak. Van olyan távfelügyelet, ahol a penzum napi három telepítés, aminek egyenes következménye lehet az igénytelenség. Persze az igénytelenség nem köthető feltétlenül cégekhez, hiszen emberfüggő. Megannyi telepítő nem az időhiányában végez hitványmunkát. Nem tiszteli a szakmát, a megrendelőt, de önmagát sem.

Vagyonvédelmi rendszertelepítő 8 általánossal

 

Vagyonvédelmi rendszertelepítő 8 általánossal
Ami a dolgokat tovább nehezíti, hogy ugyan létezik az össz. szakmai igény magasabb színvonalú telepítésekre és telepítőkre, azonban a kemény szakmai konkurencia okán az importőrök döntően persze csak a saját partnereik színvonalas felkészítésében érdekeltek, kvázi csak korlátozott az igény a közérdeklődésre számot tartó képzési programok közreadására.

Hát akkor hogyan tovább? Mit tehet ebben a helyzetben egy biztonságtechnikai szakportál? Azt nyilván nem, hogy kurzusokat szervez, de azt igen, hogy a szélesebb körű nyilvánosságot biztosít a jó példák és a tanúságokkal járó elrettentő színvonalú telepítések közreadásának.

Erre teszünk kísérletet a közeljövőben.

Kapcsolódó cikkek:

Mérnöktovábbképzés végfelhasználóknak és rendszerintegrátoroknak

Hol tart a személy- és vagyonőrök kötelező képzése?

A személy- és vagyonőrök kötelező képzésének eddigi tapasztalatai A személy- és vagyonőrök kötelező képzésének eddigi tapasztalatai 

Lap teteje