Térdazonosítás – újdonság a biometriában

A térdazonosítás során mágneses rezonanciás képalkotással (Magnetic Resonance Imaging, MRI) vizsgálják a térdet azért, hogy tömegben gyorsan azonosíthassák az embereket.

A térd biometrikus azonosításán alapuló rendszert dr. Lior Shamir, a Michigan állambeli Lawrence Műszaki Egyetem kutatója fejlesztette ki. A térd csontozata olyan egyedi jellemzőkkel bír, amely alapja, lehet a biometrikus azonosításnak. Dr. Shamir, mint informatikus azt a szoftvert fejleszti, amely kódolja a jellemzőket és elvégzi az adott minta, valamint a tárolt adatok összevetését. A kísérletek során 2686 mintát tárolt a rendszer, amely 93 százalékosan képes azonosítani az embereket. Ez kevés egy önálló biometrikus rendszerhez, de például íriszazonosítással vagy ujjnyomat-azonosítással kombinálva, már jó eredményt ad.

A biometrikus azonosítás területén a fejlesztők célja a minél pontosabb mellett, a minél gyorsabb és zökkenőmentes azonosítás. Új irányvonal még a Pittsburgs-i Carnegie Mellon Egyetem Pedo-Biometrics laboratóriumában fejlesztett biometrikus cipő, amellyel a járás alapján lehet azonosítani valakit, bár ebben az esetben az eredeti cél bizonyos betegségek fölismerése volt. Eredetileg dr. Shamir kutatásában röntgent használtak, de a röntgensugárzás káros hatásai miatt ezt elvetették, és tértek át a sokkal biztonságosabb MRI-re. A térdazonosításra is igaz, hogy balesetek, műtétek megváltoztatják a térd képét, de még így is sokkal nehezebb hamisítani a belső testrészt, a térdet, mint a külső jellemzőket.

Ugyanakkor a rendszer hátránya, hogy az MRI-technológia még nem elég fejlett ahhoz, hogy hatékonyan használják zsúfolt repülőtereken. Egyelőre túl nagy gépek kellenének, és az azonosítás folyamata sem elég gyors még, így a térdazonosítás gyakorlati alkalmazása függ az MRI-technológia fejlesztéseitől is.

Forrás: www.huffingtonpost.com, shop.bsigroup.com

 

Vélemény, hozzászólás?