A magánbiztonsági és a közbiztonsági területen is érzékelhetően egyre nagyobb teret nyernek a biometrikus eljárások. Az alkalmazás gyakorlatának, a fejlesztés irányainak kidolgozásához ugyanakkor fontos képet kapni a módszer társadalmi elfogadottságának helyzetéről, tendenciáiról. A témát 2006-ban, illetve tavaly vizsgálták szakemberek, kutatásaik következtetései habár meglepőek, de tanulságosak.
Az első felméréseket 2006-ban végezték el a jelenlegi Óbudai Egyetem Bánki Donát Gépész és Biztonságtechnikai mérnöki karának jogelődjén, a Budapesti Műszaki Főiskola, Bánki Donát Gépészmérnöki Kar, Gépszerkezettani és Biztonságtechnikai Intézete, Biztonságtechnikai Laboratóriumában. A kutatás Professzor Dr. Kovács Tibor és Földesi Krisztina munkája. Eredményeiket egy tanulmányban összegezték, „Összehasonlító kutatáselemzés a biometrikus személyazonosító-beléptető rendszerek, eljárások 2006. és 2014. évi társadalmi averzív reakcióinak vizsgálatára” címmel.. A következőkben e tanulmány eredményeivel fogunk foglalkozni.
A kutatáselemzés eredményei
A megítélés negatív irányú változása.
A két vizsgálat között eltelt idő során sajnos a társadalom viszonyulása a technológiához negatív irányba változott. Ennek vélhető legfőbb oka a kutatók szerint az ismerethiány és a téves, nem hiteles forrásból származó információk elterjedése. tudnunk kell, hogy ezek az azonosítási módszerek a 2006-os évben még újdonságnak számítottak. Ebben az időben a biometriás technológiák telepítése nehézkes és költséges műveletnek számított, de szabályozási háttere is hiányos volt. 2006-ban a mintavételezés alapjául egy 59 főből álló biztonságtechnika szakirányú képzést hallgató csoport szolgált. A 2014-ben végrehajtott vizsgálatok már jóval nagyobb, 333 főt számláló csoport adatait dolgozták fel. Mindkét kutatás, saját kérdőívvel történt, amelyet a válaszadók önkéntes alapon, ügyelve az anonimitásra, töltöttek ki.
2006-ban a megkérdezettek döntő többsége támogatta
A 2006-os kutatás, amelyet szakos egyetemi hallgatók körében végeztek egyik fő kérdésköre a biometrikus rendszerek használata kapcsán kiváltott érzelmekkel és gondolatokkal foglalkozott, amelyet egy összesítő kördiagram segítségével ábrázoltak.
A kördiagramot elemezve látható, hogy a megkérdezettek 70 %-a 2006-ban pozitívan vélekedett a biometrikus rendszerekről, 71 %-nak tetszik a módszer és szívesen használná, 7 % idegenkedett, amelyből az elutasítók aránya csupán 2 %-ot tett ki.