A biometrikus azonosításhoz először is rögzítik a felhasználók valamely tulajdonságát, majd a személyazonosítás során az egész adatállományból kiválasztja a rendszer az adott személyt. A biometrikus azonosítás előnye, hogy az emberek valódi, tőlük elválaszthatatlan tulajdonságán alapul. Mivel a hagyományos azonosítási eljárásokban a különféle tárgyak, mint például a chipkártyák, a proximity- vagy mágneskártyák, kulcsok elveszthetők, ellophatók, másolhatók, de egyszerűen csak otthon felejthetők. A jelszavakkal pedig az a gond, hogy elfelejtjük, elmondjuk valakinek, vagy épp kilesik. Ezektől a hátrányoktól a biometrikus eljárás mentes: az ujjunkat mindenhova magunkkal visszük, és a hangunkat sem tudjuk kölcsönadni. A gyakorlati tapasztalatok szerint nem okoz nehézséget az embereknek azonosításkor egy szenzor megérintése vagy a nevük kimondása. A technika fejlődésének és a sorozatgyártásnak köszönhetően egyre olcsóbbak lesznek a szükséges eszközök, egyre elérhetőbbé válnak a felhasználók számára. Ma már nem csak a nagyvállalatok és állami intézmények számára elérhető a technológia, hanem kisebb vállalkozások és lakossági felhasználók is alkalmazhatják.
Kézgeometria-elemzés
A biometrikus azonosítás típusai
- Hanganalízisen alapuló felismerés: használata rendkívül egyszerű, de számolni kell a háttérzaj, illetve hangvesztés okozta gondokkal.
- Kézgeometria-elemzés: alkalmazása egyszerű, de gond lehet az ízületi gyulladás, illetve a jelentős fogyás.
- Retinavizsgálat:a retina szkennelése különleges pontosságú azonosítási eljárás, de agresszív módszer, használata körülményes, mivel a fejet rögzíteni kell ahhoz, hogy a fénysugarat a retina hátfalára vetíthessük.
- Íriszdiagnosztika:az írisz szkennelése nagyon sokat fejlődött az elmúlt néhány évben, és most is intenzíven fejlesztik a készpénzfelvevő automatáknál történő alkalmazását. Az eljárás mintegy négyszáz adatpontot használ az azonosításhoz, bár nem mindenkinek van pontosan mérhető írisze, így például a kontaktlencse, a szürke hályog okozhat problémát, továbbá az emberek tiltakozhatnak a szemükbe vetített erős fénysugár miatt.
- Arcfelismerés látható fényben:jelenleg különleges esetekben használják. Nem alkalmas tökéletesen egyforma egypetéjű ikrek megkülönböztetésére.
Arcgeometria (Forrás: ebanking.cl)
- Arcthermogram:az archőtérkép olyan felvétel, amelyet infrakamerával készítenek, és az arc hőmintáját mutatja. Előnye a teljes diszkréció. Ennek a technológiának a fejlesztése manapság a költségek csökkentésére irányul, hogy minél szélesebb körben váljék alkalmazhatóvá.
- Ujjnyomat-azonosítás: az ujjnyomaton alapuló rendszerek különböző felszínt letapogató technológiát alkalmaznak, például optikai, kapacitás és hő. A hővonal szenzorral működő megoldás lényege, hogy a letapogatott ujjnyomatból annak aprólékos részleteinek különleges tulajdonságait lokalizálja, és tárolja vagy összehasonlítja az elektronikus kulcskód mintával, amely egyedileg azonosítja a szkennelt ujjal.