Az utóbbi időben több cikkünkben is érintettük a témát. Tekintettel portálunk profiljára, elsősorban a drón használat biztonsági vonatkozásait, valamint a szabályozás aktuális kérdéseit igyekeztünk áttekinteni. Úgy gondoltuk fontos, hogy egy neves piaci szereplő véleményét is meghallgassuk, Molnár Zsoltnak a Rotors § Cams ügyvezetőjének gondolatait olvashatjuk az alábbiakban.
A technológia fejlődés eredményeként a kamerákkal is felszerelt kisméretű drónok ma már nagy tömegben, akadálytalanul érhetőek el a felhasználók széles rétegei számára akár az internetről megrendelve, akár a nagyáruházak, vagy az erre szakosodott üzletek polcairól. Lehet egyszerű játékszer, vagy komoly munkaeszköz, egy dolog azonban mindenképpen közös bennük, az eszközökkel „új dimenzióba” lépnek a mindennapi alkalmazások során. Ez az „új dimenzió” a légtér, ahol hirtelen megnövekedett a forgalom, és amelyet eddig csak szigorú szabályok betartásával lehetett „birtokba venni”. Azonban napjainkban bárki megveheti és használhatja a drónokat, függetlenül attól, hogy ismeri-e az eszközök technikai korlátait és irányításának gyakorlati fogásait, valamint tisztában van-e az alkalmazás írott, vagy íratlan szabályaival.
A drón pilótákat ma többféleképen lehet osztályozni: beszélhetünk hobbi és kereskedelmi célú alkalmazókról, de más megközelítéssel elkülöníthetjük őket a tudatos, szakmailag felkészült és a laikus, egyes esetekben gondatlan felhasználókra is. Ez utóbbiak komoly kockázatot jelenthetnek a légtérben és természetesen ez magában hordozhatja a különböző súlyú és kimenetelű balesetek megszaporodását.
Az ember dönt a felhasználás módjáról, a technika „vétlen”
Emellett a drónokat sokan úgy azonosítják, mint a „leskelődés” vagy „kémkedés”, tehát a privát szférába történő behatolás eszközét. Ez a „skatulya”, bizonyosan túlzó, érdemtelenül a drónok hátrányos megkülönböztetéséhez vezethet. A sajtóban megjelenő írásokban aránytalanul nagy hangsúlyt kap a drónok adatvédelmi kockázata. Sok más modern technológiához, vagy technikai eszközhöz hasonlóan a drónok a legális alkalmazások mellett valóban alkalmasak lehetnek illegális tevékenységekre is, de számos újszerű lehetőséget és előnyt kínálnak, amelyek kiaknázása napjainkban már lendületet kapott. Ki kell emelni, hogy soha nem a technológia, vagy az adott technikai eszköz felelős a negatív következményekért, hanem maga az ember, aki mögötte áll, hiszen erkölcsi és jogi normák ismeretében dönt a felhasználás módjáról.
Tény, hogy sok a felelőtlen alkalmazás
Manapság gyakran kellő felkészültség hiányában, a kockázatok mérlegelése nélkül használják légi eszközeiket a legkülönbözőbb helyszíneken, szerencsés esetben egy település széli mezőn, vagy egy városi parkban, kevésbé szerencsés esetben egy járókelőkkel teli belvárosi téren, vagy egy zsúfolt tömegrendezvény felett. Mindez vonatkozik a saját szórakoztatásból történő reptetésre, illetve az öncélból, vagy fizetős szolgáltatásként kínált légi fotó és videó felvételek készítésének döntő többségére egyaránt. Erre pedig a mai magyar szabályozási környezetben még nincsenek megfelelő válaszok és valószínűleg addig nem is lesznek, amíg nem történik néhány olyan negatív esemény, amelyek kikényszerítik az azonnali intézkedéseket. (A specifikus szabályozás megszületése késik hazánkban.)