Merre tart a biztonságtechnika 2014-ben? 4. rész – riasztók

Az okostelefonos alkalmazások a riasztók területén is meghatározók lesznek, állítja Tim Myers, a Tyco egyik igazgatója. 2014-ben a riasztók területén várható fejlődésről szól cikksorozatunk befejező része.

Okostelefonok

Az új riasztórendszerek már építenek az okostelefonok széles körű elterjedésére. Világszerte egyre több embernek épül be mindennapjaiba az okostelefon. Így arra is használják a készülékeket, hogy távolról betekintsenek otthonukba, és ellenőrizzék a biztonságát. Az IP-alapú eszközökkel ellenőrizhető és irányítható számos otthoni készülék, ezek között a riasztó is. De emellett a fűtés, a világítás és minden árammal működő készülék, akár az elektromos zárak vagy kamerarendszerek is kezelhetők okostelefonnal.

Vezeték nélküli behatolásjelző-renszerek

Már a riasztók piacát is elérték a kifinomultabb vezeték nélküli rendszerek. A megnövelt hatótávolság, a csökkentett energiafogyasztás és az adatátviteli módszerek biztonsága az oka a vezeték nélküli rendszerek gyors térnyerésének a nagyközönségi alkalmazásokban. A 128 bites AES titkosításnak köszönhetően már idegen nem férhet hozzá a felhőben a vezeték nélküli rendszerek jeleihez. Sőt, az adatok védettek az erős elektromágneses interferenciától is.
A nagy hatótávolság, a zajtól és más készülékek jeleitől védett eszközök mind-mind a vezeték nélküli riasztórendszerek elterjedésének kedveznek. A hibrid rendszerek – amelyek vezetékes és a vezeték nélküli eszközökből épülnek fel teljes körűen használják a mobil és az IP-kommunikációs csatornákat, így hajtóerőt jelentenek a piacon, növelve a vezeték nélküli rendszerek népszerűségét.

Csökken a téves riasztások száma

A követelmények tovább szigorodnak a téves riasztások kapcsán, így a gyártók is egyre újabb megoldásokat találnak ki. Egyrészt maga a hardver is egyre jobb: egyre kifinomultabb érzékelők jelennek meg a piacon. Másrészt az egyes rendszerelemek is segítik a téves riasztások számának csökkentését, így például a kamerába épített mozgásérzékelő jelezésére indul a felvétel, amelyet a rendszer a továbbít a felügyeleti központba, ahol megteszik a szükséges lépéseket. Emellett a hangfelvételek is növelik a biztonságot, a kétirányú audiokapcsolatnak köszönhetően a felügyeleti központban hallják, mi történik a helyszínen és szólni is tudnak az ott lévőkhöz. Illetve rögzítik is a hangokat: 15 másodpercet a riasztás előtt és 10 másodpercet az esemény után.
De a téves riasztások csökkentése érdekében a riasztóközpont programozható arra is, hogy miként reagáljon bizonyos viselkedésekre. A rendszer maga is ellenőrizheti a riasztást, ha például egynél több zónában van mozgás vagy, ha a bejárati ajtó kinyílt, majd egy mozgásérzékelő jelzett néhány másodperc múlva.

Megbízhatóbb, kifinomultabb kommunikációs protokollok

Még mindig nagy számban találhatók POTS rendszerek (hagyományos távbeszélő szolgáltatás), de folyamatosan csökken a számuk. Mint ahogy a 2G mobil kommunikáció is leáldozóban van. Már látszik az újabb váltás a kommunikációs technológia területén: megbízhatóságának köszönhetően az IP és GPRS egyre nagyobb teret hódít. Az elemzések szerint pedig nagy ugrás lesz a 4G vagy egyenesen az LTE (Long Term Evolution, hosszú távú fejlődés) térhódítása a biztonsági technológiák terén is.

Érintőképernyős eszközök

A felhasználók hozzászoktak a tiszta, felhasználóbarát felületek kezeléséhez, ma már igény van az érintőképernyős megoldásokra. Így az okostelefonok és a számítógépek mellett a biztonsági berendezések esetén is fontossá vált használatuk. A mobil alkalmazásokkal a „bárhol, bármikor elérhető” mellett az érintőképernyők is részévé váltak modern biztonsági iparnak.

Tim Myers, Tyco Security Products, a behatolásjelző-rendszerek termékcsaládjának igazgatója

Forrás: securityinfowatch.com

 

Vélemény, hozzászólás?