Satel GSM/GPRS kommunikációs modulok

A GSM-alapú kommunikációs eszközök alkalmazása alternatívát jelent az olyan ritkán lakott helyeken, ahol nagyon gazdaságtalan lenne hagyományos vezetékes telefonhálózat kiépítése.

25–30 évvel ezelőtt a telefonigénylőknek még hosszú éveket kellett várniuk vágyuk teljesülésére. Aki akkor még kisgyerek volt vagy talán még meg sem született, el sem tudja képzelni, mikor manapság már a mobiltelefonok teljesen mindennapjaink részévé váltak, és csak szándék kérdése, hogy ki mikor tér be egy szaküzletbe a legújabb telefonmodellért. De a mobilkommunikáció világa nem csak a kedvesünkkel történő csevegést foglalja magában, hanem egyre inkább más gépek, készülékek távoli felügyeletét, vezérlését is. Ez persze nem csak a klasszikus hangcsatorna használatával, hanem egyéb a mobilkommunikációhoz kapcsolódó adatátviteli csatornák alkalmazásával is. A GSM-alapú kommunikációs eszközök alkalmazása alternatívát jelent az olyan ritkán lakott helyeken, ahol nagyon gazdaságtalan lenne hagyományos vezetékes telefonhálózat kiépítése.

GSM-alapú átjelzők
Ma már szinte minden behatolásjelző központ alapból rendelkezik PSTN (hagyományos földi) vonal fogadására alkalmas kommunikátorral, ami ezt biztosítani tudja.
A GSM-alapú kommunikátorok egyik családja, mint a Satel által gyártott GSMLT1, GSMLT2, illetve GSM4, a mobilhálózat alapján ilyen PSTN-telefonvonalat szimulálhat.

 

 

GSMLT1

 

  • Ezek kimenetét a riasztóközpont kommunikátorára kötve máris lehetővé válik a központ által elküldött hangjelzések, személyes értesítés esetén hangüzenet vagy távfelügyelet esetén DTMF-jelzések továbbítása. Erre a célra a GSMLT1 tökéletesen megfelel.
  • A GSMLT2, további bemenetekkel is rendelkezik, amelyek működtetésével például SMS-t kaphatunk, annak aktuális állapotáról.
  • Harmadikként a GSM4 egyesíti az előzőekben ismertetett eszközök tulajdonságait, plusz távolról vezérelhető kimenetekkel is rendelkezik, de ami ennél talán még fontosabb, hogy képes a hozzá csatlakoztatott PSTN-vonal hibája esetén magától átváltani a beépített GSM-telefon használatára. Ez a tulajdonsága lehetővé teszi, hogy az átjelzés biztonságának növelése céljából a földi telefonvonal tartalékaként is üzemeljen.

GPRS
Mivel a mai technika már nem csak hangátvitelt tesz lehetővé, ezért olyan adatátviteli csatornák használata is lehetővé vált, mint a GPRS-adatátvitel. Ennek előnye a hagyományos telefonvonal használatán alapuló megoldásokkal szemben, hogy gyakorlatilag folyamatos kapcsolat tart fent a két végpont, az ügyfél és távfelügyeleti szolgáltató között, lényegesen gyorsabb annál, és mivel kapcsolási díjat nem számítanak föl, olcsóbb is.

Satel GSM/GPRS kommunikációs modulok

GPRST1

 

Az ilyen átvitel használatához más egységek is kellenek, mint a GPRST1, GPRST2. De itt meg kell említeni ismét a GSM4 egységet is.

  • A GPRST1-es egység alapvetően ugyan olyan módon alkalmazható, mint az előző kategóriában említett egységek. Vagyis a modul által kiadott vonalat a riasztó kommunikátorának bemenetére csatlakoztatva onnan tudja levenni a megfelelő jelzéseket, majd azokat adatcsomagokká alakítva a GPRS-átvitel segítségével továbbítani a célállomás felé. Fontos megjegyezni, hogy az ilyen módon szimulált telefonvonal csak adatátvitelre alkalmas, hangátvitelre nem.
  • A GPRST2 nem ad ki telefonvonalat, viszont a GSMLT2-es hasonlóan a bemenetein keresztül adott jelzések továbbítására alkalmazható.
  • Utolsóként ismét egy pár szó a GSM4-ről. A gyártó ebbe a modellbe az összes eddig említett egység tudását összegyúrta, így ez is alkalmas egy riasztókészülék DTMF-jelzései által továbbított információ GPRS-adatcsomagokká történő átalakítására.

 

Satel GSM/GPRS kommunikációs modulok

GPRST2

Üzenetek
Sok olyan felhasználó is van, aki nem feltétlenül gondolkodik távfelügyeleti szolgáltatás igénybevételén, hanem jobban szeretne ő maga értesítést kapni a bekövetkező eseményekről. Erre három megoldási mód kínálkozik az előre rögzített hangüzenet, az SMS és a hívószámküldés (CLIP szolgáltatás).

 

Satel GSM/GPRS kommunikációs modulok
GSM4
 

  • Az előre rögzített hangüzenet abban az esetben alkalmazható, ha a riasztóhoz vagy akár közvetlenül a GSM4-hez az üzenetet tartalmazó hangmodult csatlakoztatunk.
  • Azalkalmazására két további mód lehetséges. Elsőként a vezérlőpanelben (például CA6, CA10, VERSA vagy INTEGRA) tárolt üzenetet alakítja át a kommunikációs modul SMS-sé. Erre a célra mind a GSMLT1, GSMLT2, illetve a GSM4 modulok alkalmazhatóak.
  • Második esetben maga a modul tartalmazza az előre beprogramozott üzeneteket, amelyek elküldésére ismételten két alternatív mód kínálkozik. A GSMLT2, GSM4 vagy GPRST2 modulok esetében azok bemeneteinek közvetlen működtetetésével indítható el a kívánt üzenet továbbítása.
  • Alternatívaként a GSM4 és a GPRST1 modulok esetében a riasztóról vett DTMF-jelzések vételével a modul szimulálja a távfelügyelet működését, és a beállított feltételeknek megfelelő feltételek bekövetkezte esetén a megfelelő SMS-t a felhasználónak továbbítja. Hívószámküldés használatakor a kommunikációs modul mindössze megcsörgeti a felhasználót, ily módon költségmentes üzenési mód kialakítására nyílik lehetőség a fentebb leírtakkal szemben.

Micra
Érdekes lehetőséget biztosít a Micra, amely riasztó- és kommunikációs modul is egyben. Áramköri lapjára egy 12 zónás (4 vezetékes és 8 rádiós zóna) riasztóközpont, valamint egy GSM/GPRS-telefont építettek föl, amely a Micra jelzéseinek fenti módokon történő továbbítására alkalmas, kivéve a hanghívást.

Vélemény, hozzászólás?